ФИФА Евро 2024 KOHA.net

SHOWBIZ

Документарецот на Питер Џексон за „Битлси“ излегува на крајот на годината

Новиот проект на режисерот познат по филмовите „Господарот на прстените“, Питер Џексон, се создава со помош на досега невидена снимка од 55 часа, направена на почетокот на 1969 година со цел да се направи филмот „Let It Be “. Новиот документарен филм ќе го објави студиото „Дизни“, пренесува Коха.

Извршниот претседател на студиото, Боб Ајгер, ја потврди веста дека проектот насловен „The Beatles: Get Back“ ќе биде објавен на 4 септември во Соединетите Американски Држави.

„Ниту еден бенд немал исто влијание врз светот како „Битлси“, а новиот документарен филм „Битлси: Врати се“ нуди уникатен поглед на работата на овие креативни генијалци во толку важен период во историјата.“ . Ви нуди и спектакуларни глетки со добар квалитет, како да се снимени вчера. И самиот сум голем обожавател на бендот, така што сум толку возбуден што Дизни ќе може да го сподели неверојатниот документарец на Питер Џексон со светот почнувајќи од септември“, рече Игер.

Познатиот режисер Питер Џексон го опиша проектот како „радосно откритие“ и изјави дека го смета бендот „Битлси“ за „најдобар на сите времиња“.

Додека членот на легендарниот бенд, Сер Пол Макартни, верува дека документарниот филм „The Beatles: Get Back“ ќе му донесе убави спомени.