ФИФА Евро 2024 KOHA.net

SHOWBIZ

Бебе Реџа зборува за маките додека се соочуваат со синдром на полицистични јајници

Бебе Реџа

Бебе Реџа

Светски познатата пејачка со албанско потекло Бебе Реџа раскажа за маките низ кои поминува додека се справува со синдромот на полицистични јајници.

За ова прашање ја прашаа нејзините обожаватели на социјалната мрежа TikTok и покажа дека меѓу првите симптоми е нарушувањето на менструалниот циклус. 

Ѕвездата откри дека еден од симптомите бил тоа што за четири години многу се здебелил и сега мора да брои калории кога јаде.

@Bebe Rexha

Одговор на @jackie.zzz012 Дали знаевте дека до 35 проценти од жените со Pcos имаат нарушувања во исхраната?

♬ оригинален звук - Бебе Реџа

Пејачката откри дека треба да внесува 1400 калории дневно и да согорува приближно 700 од нив преку вежбање.

„Мојот доктор ми кажа дека жената која боледува од мулти-цистични јајници, кога јаде чинија боровинки, тоа може да биде еквивалент на пица или пита што ги јаде човек“, објаснила Бебе.

Поради овој синдром, 34-годишникот морал да оди во болница.

„Пред две недели бев под итна помош. Имав многу болки. Имав пукна циста. Тајленол не работеше, а ниту Адвил. Болката беше многу страшна“, објаснила меѓу другото Бебе која додала дека и таа боледува од акни и отекување на стомакот што се јавува поради оваа состојба.

Во мај 2023 година, Бебе за прв пат проговори за хормоналната нерамнотежа што му се случува.

„Дефинитивно се борам со мојата тежина, а се борам и со изгледот, навистина ми беше тешко. Неодамна открив дека страдам од синдром на полицистични јајници, многу жени го имаат ова. Многу е тешко, се мачам со килограмите“, изјави Бебе.