KOHA.net

SHOWBIZ

Смртта на актерот Пери се истражува поради нивото на кетамин пронајдено во неговата крв

Метју Пери

Фото: Асошиетед прес

Отворена е истрага за смртта на Метју Пери и за тоа како актерот од серијата „Пријатели“ земал кетамин, кој се смета за фактор кој придонесува за неговата смрт, пренесува агенцијата „АП“. 

Полицискиот капетан на Лос Анџелес, Скот Вилијамс, во вторникот преку е-пошта рече дека полицискиот оддел, во соработка со релевантните власти, започнал да истражува зошто 54-годишната ѕвезда имала толку многу кетамин во крвниот систем кога починал во октомври. Истрагата првпат беше објавена во магазинот „TMZ“.

Пери беше пронајден како не реагира во топла када во неговиот дом во Лос Анџелес. Неговата аутопсија, објавена во декември, покажа дека во крвта на Пери има количества кетамин на ниво што се користело за општа анестезија за време на операцијата. Лекот понекогаш се користи за лекување на депресија. 

Одделот за медицински преглед на округот Лос Анџелес во извештајот од обдукцијата рече дека Пери се удавил „на дното на топла када“, но дека тоа е секундарен фактор за неговата смрт, за која е прогласена за несреќа. 

Според обдукцијата на Пери, луѓе блиски до актерот им кажале на инспекторите дека тој бил под терапија со инфузија со кетамин, експериментален третман кој се користи за лекување на депресија и анксиозност. Но, медицинските експерти рекоа дека неговиот последен третман бил пред една и пол недела и дека тоа не може да го објасни високото ниво на кетамин во крвта на Пери. Лекот обично се метаболизира за неколку часа. 

Пери беше меѓу најголемите телевизиски ѕвезди на неговата генерација кога глумеше во 10 сезони од хит серијата Пријатели од 1994 до 2005 година. Тој глумеше покрај имиња како Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Лиза Кудроу, Мет Лебланк и Дејвид Швимер.