ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Обвинувања против раперот

Меган Ти Stallion е тужена од нејзиниот поранешен фотограф

Меган чај жетва

Меган чај жетва

Фото: Асошиетед прес

Фотограф кој работел за Меган Ти Сталион во вторникот поднел тужба против раперот, тврдејќи дека тој бил принуден да биде присутен додека таа имала секс, набргу потоа бил отпуштен и бил малтретиран како вработен.

Во тужбата поднесена во Врховниот суд во Лос Анџелес, фотографот Емилио Гарсија рече дека по ноќното излегување во 2022 година на Ибица, Шпанија, додека тој бил во SUV со хип-хоп изведувачот, таа имала сексуален однос со друга жена во негово присуство. Според Гарсија, тој немал начин да излезе од возилото во движење, пренесува АП. 

Фотографот во тужбата тврди дека бил „засрамен, вознемирен и навреден во текот на целата искушение“. 

Адвокатот на Меган, Алекс Спиро, изјави дека ќе го тужи фотографот. 

„Ова е изјава на вработен, за пари, без никакво тврдење за сексуално вознемирување и со срамни обвинувања да се посрамоти“, рече Спиро.

Гарсија понатаму во тужбата тврди дека Меган побарала од него никогаш да не разговара за она што го видела и дека го карала и го срамела. 

Во жалбата, исто така, се вели дека Гарсија, кој веќе размислувал да даде отказ затоа што бил преработен и недоволно платен, во непријателска работна средина отежната од посесивноста и навредливоста на Меган, бил погрешно класифициран како независен изведувач, но бил третиран како ексклузивен вработен.

Според тужбата, фотографот ги покренал овие прашања во разговор со Меган, но набргу потоа бил отпуштен од својата работа, откако работел за раперот четири години. Оттогаш тој поднел жалба за дискриминација на работното место до Одделот за граѓански права во Калифорнија. 

Во тужбата, која прв ја објави NBC News, како обвинети се именувани Меган, чие правно име е Меган Пит, нејзините компании Megan Thee Stallion Entertainment и Hot Girl Touring и нејзиниот менаџмент, Roc Nation. 

Гарсија бара финансиска отштета, тврдејќи дека страдал и емоционално и физички како резултат на неговиот третман на работа и дека бил принуден да ја гледа сцената во теренецот. 

Меган (29) претходно беше вовлечена во голема правна драма како жртва на пукањето на раперот Тори Ланез. Поротата откри дека била застрелана во нозете на улица во Холивуд Хилс во 2020 година. Таа сведочеше на судењето каде што поротниците го осудија Ланез за три кривични дела, а судијата го осуди на 10 години затвор.

Оттогаш Меган стана една од најголемите ѕвезди на хип-хопот. Таа доби Греми за најдобар нов изведувач во 2021 година, додека има соработки со Бијонсе и Карди Б.