KOHA.net

1,1 милијарди долари

Тејлор Свифт е меѓу милијардерите во светот

Тејлор Свифт

Тејлор Свифт им се придружува на светските милијардери

Фото: Асошиетед прес

Тејлор Свифт му се придружи на Илон Маск како најбогати луѓе во светот, според Форбс.

Американската пејачка за прв пат влезе на листата на „Светски милијардери“, со богатство од 1,1 милијарда долари, заедно со Сем Алтман, креаторот на „Al chatbox ChatGPT“, кој има богатство вредно една милијарда долари, објави Би-би-си.

Францускиот титан за луксузни производи LVMH, Бернар Арно и неговото семејство се на врвот на листата, со богатство вредно 233 милијарди долари.

Форбс соопшти дека има рекордни 2,781 милијардери за 2024 година.

Бројката е за 141 повеќе од минатата година и за 26 повеќе од претходниот рекорд поставен во 2021 година. Форбс додаде дека елитата е побогата од кога било – со колективно богатство од 14.2 трилиони долари.

Пејачката и текстописец Свифт влезе во листата на богати откако се здоби со статус на мегаѕвезда. Таа беше во центарот на вниманието на овогодинешните Греми награди, со што стана првиот изведувач кој четири пати ја освоил наградата за албум на годината.

Успехот на Свифт не е ограничен само на светот на музиката. Нејзиното присуство на фудбалски натпревари за да го гледа момчето Тревис Келче е заслужно за зголемување на гледаноста на НФЛ.