KOHA.net

SHOWBIZ

Британија го забрани влезот во Џа Рул

Велика Британија му забрани влез на светски познатиот рапер Џа Рул, откако претходно беше осуден за нелегално поседување оружје.

Раперот, чие вистинско име е Џефри Брус Аткинс постариот, планирал да одржи серија концерти почнувајќи од овој петок, во неколку градови како Лондон, Бирмингем, Нотингем, Лидс и Ливерпул, јавува Би-Би-Си.

47-годишникот го изрази својот очај што нема да може да оди таму, бидејќи обожавателите веќе купиле билети за прегледите.

„Очаен сум, не ми се верува дека Велика Британија не ме пушта! Потрошив половина милион долари од моите пари за да ја одржам оваа турнеја, а на крајот добив забрана само неколку дена пред почетокот на концертите. Ова воопшто не е фер кон мене и моите фанови, од кои 85% веќе ги купиле своите билети. Британија е една од европските земји која забранува влез на лица со криминално минато. Тоа значи дека ако сте направиле кривично дело за кое би се казнувало 23 месеци во Британија, ќе ви биде забранет влез во земјата“, изјави Џа Рул.

Џа Рул е американски музичар, кој е познат по музичките хитови како „Always On Time“ и „Thug Lovin'“ и хитот „I'm Real“ кој го има со разни соработници, еминентни имиња на светскиот шоубиз, како на пр. како Џенифер Лопез од Ашанти.