KOHA.net

SHOWBIZ

Лени Кравиц со инспиративен говор по прифаќањето на наградата за музичка икона на народот

Најпознатиот светски пејач Лени Кравиц одржа инспиративен говор за новите генерации откако ја прими наградата „музичка икона“, специјална награда за кариера, во неделата на церемонијата на „People's Choice Awards“, пренесува CNN.

Кога излезе на сцената да ја прими наградата, Кравиц откри колку размислувал за тоа што ќе каже во текот на целиот говор, како и за зборот „икона“.

„Зборот „икона“ има многу различни значења за многу луѓе, но за мене тоа значи дека сте оставиле непобитен белег со тоа што сте такви какви што Бог ве создал. Кога ги правев првите чекори во музиката, многу луѓе ми понудија многу зделки, но бараа да се сменам. Мојата музика не беше доволно ’црна’, ниту доволно ‘бела’... Ги одбив парите и ’сјајот’ на ветувањата за слава, бидејќи не можев да живеам без да бидам моето автентично јас“.

Тој го продолжи говорот велејќи дека ништо во неговата кариера нема врска со пресметувањето колку плочи продал, или колку песни или колку награди освоил. Ѕвездата рече дека за него единствено важно во текот на неговата кариера е тоа што ужива во уметноста што ја создава и музиката што ја снима, користејќи го дарот што му го дал Бог, гласот.

Кравиц ги задолжи младите уметници никогаш да не ги следат трендовите.

„Поставете го вашето темпо и прифатете дека најдоброто за вас е тука, сега, пред вас“, рече тој по размислувањето за 35 години од неговата кариера, каде што им се заблагодари и на своите родители кои го земаа и го носеа на разни концерти без оставен под грижа на дадилка.

„Blue Electric Light“, е неговиот нов албум и 12-ти по ред што ќе излезе во мај. Ѕвездата, исто така, рече дека ќе ја турне Европа во текот на летото.

„People's Choice Awards“, што се одржа во неделата, на филмот „Барби“ му додели награди „филм на годината“ и „комедија на годината“, а на серијата „Греј анатомија“ со награда „серија на годината“. “.

Дури и актерот Адам Сендлер ја прифати „иконската“ награда и одржа говор, за што имаше многу смеа и аплаузи.

Наградата „Филм на годината“ во акционен жанр му е доделена на „Игрите на гладта: Баладата на птиците и змиите“.

„Филм на годината“ во драмски жанр е прогласен за „Опенхајмер“.

„Најдобра филмска ѕвезда“ во машка категорија му беше прогласена на актерот Рајан Гослинг од филмот „Барби“, додека негова колешка во оваа награда е актерката Маргот Роби исто така од филмот „Барби“.

Актерката Рејчел Зелгер, од „Игрите на Хунгес: Баладата на птиците и змиите“ е прогласена за „Ѕвезда на акционите филмови“.

Актерката Џенифер Лоренс од „No Hard Feelings“ е прогласена за „ѕвезда на комедиските филмови“.

Актерката Џена Ортега од филмот „Scream IV“ беше прогласена за „Драмска ѕвезда“.

„Најдобрата изведба“ на филм и беше најавена на актерката Америка Ферера во „Барби“.

Најдоброто „ток шоу“ беше прогласено на ѕвездата Кели Кларксон, додека најдоброто „ноќно шоу“ беше прогласено на Џими Фалон.

Пејачката Шакира ја доби наградата како „најдобар латино изведувач“, додека пејачката Бијонсе ја доби наградата за „најдобар уметник во жанрот „R&B“.

Наградите „Најдобра песна на годината“ и „Албум на годината“ и припаднаа на Оливија Родриго

„Спортист на годината“ беше прогласен од дечкото на пејачката Тејлор Свифт за кој многу се зборува, Тревис Келче.

{галерија}