KOHA.net

SHOWBIZ

Тејлор Свифт пишува историја, со своите албуми е на врвот на сите топ листи

Светски познатата пејачка Тејлор Свифт испиша историја со тоа што се најде на врвот на топ листите со песните од нејзините пет албуми. Песните од овие албуми водат истовремено на топ листите на „Билборд“, пренесува DailyMail.

Добитничката на Греми е првата жива изведувачка која го постигнала тоа со нејзините албуми кои се натпреваруваат со други албуми од различни години од 1963 година.

Масовно успешната пејачка во октомври го издаде албумот „1989 (Тејлорска верзија)“. Тој ги објави „Speak Now (верзија на Тејлор)“ во јули, „Midnight“ во 2022 година, „Folklore“ во 2020 година и „Lover“ во 2019 година.

Претходно, покојниот пејач Принс беше единствениот кој имаше песни од 5 албуми кои истовремено беа на врвот на топ листите. Тоа го постигна на 14 мај 2016 година, набргу по неговата смрт.

Албумот на Свифт „1989 (Taylor's Version)“ се најде на врвот на табелата трета недела по ред.

Првично дебитираше на број еден на 11 ноември и остана на таа позиција до неделата на 18 ноември.

Следните две недели ги помина на второто место на табелата, пред да се врати на првото место оваа недела.