KOHA.net

SHOWBIZ

Неверојатниот буџет на филмот „Аватар: Патот на водата“

Режисерот Џејмс Камерон ги опиша трошоците за производство на претстојниот филм „Аватар: Патот на водата“ како многу скапи.

Во неодамнешното интервју за магазинот „GQ“, Камерон изјави дека второто продолжение на хит филмот од 2009 година „Аватар“, кој се истакнува како најуспешен проект во историјата на кинематографијата, чини многу.

Продукцискиот буџет на „The Way Of Water“ достигнува бројка од 350-400 милиони долари, станувајќи еден од најскапите филмови на сите времиња, покрај проектите „Avengers: Endgame“ и „Age Of Ultron“.

Познатиот режисер тврди дека за филмското студио кое стои зад продолжението да вреди да се инвестира, „The Way Of Water“ мора да има извонредна изведба на глобалниот бокс офис и да стане еден од трите или четирите филмови со најголема заработка. високо во историјата.

Сликата

Во моментов, петте филмови со најголема заработка на сите времиња се: „Аватар“ со 2.9 милијарди долари, „Одмаздници: Крај на играта“ со 2.7 милијарди долари, „Титаник“ со 2.2 милијарди долари, „Војна на ѕвездите: Силата се буди“ со 2.05 милијарди долари и „Одмаздници: Infinity War со 2.04 милијарди долари заработени ширум светот.

Во неколку минати интервјуа, Камерон тврдеше дека постои можност да се прекине реализацијата на планираните продолженија на филмот „Аватар“, во случај следниот проект „The Way Of Water“ да не ужива голема видливост на светскиот бокс офис. . Режисерот првично планираше да сними вкупно пет филмови.

The Way of Water се фокусира на ликовите, Џејк Сали, Нејтири и нивните деца, а се случува 12 години по настаните од првиот филм објавен во 2009 година. Подготвени да преземат какви било мерки неопходни за да се заштитат еден со друг, тие мора да се борат да останат живи и соочете се со трагедијата, во борба за подобра иднина.

Покрај режијата, Камерон работи и како продуцент на филмот заедно со Џон Ландау. Зои Салдана и Сем Вортингтон се враќаат во главните улоги, покрај другите актери како Сигурни Вивер, Стивен Ланг, Клиф Кертис, Џоел Дејвид Мур, Еди Фалко, Џемејн Клемент и Кејт Винслет.

„Avatar: The Way of Water“ почнува да се појавува во кината ширум светот на 16 декември оваа година.