ФИФА Евро 2024 KOHA.net

SHOWBIZ

Филмот „Blonde“ продолжува да предизвикува контроверзии во јавноста

Авторката на оригиналната книга „Blonde“, Џојс Керол Оутс, го бранеше новиот биографски филм во кој актерката Ана де Армас ја портретира иконата Мерлин Монро.

Филмот, направен од Нетфликс, е опишан како приказна која повторно ја замислува холивудската икона и ги меша настаните засновани на факти со измислените. Од неговото лансирање на дигиталната платформа на 3 септември, овој проект предизвика бројни јавни дебати. Додека некои ја пофалија изведбата на Де Армас, повеќето луѓе сметаат дека филмот е експлоататор на ликот на Монро.

Џојс Керол Оутс, која ја напиша книгата на која се базира филмот, застана во одбрана на нејзините креатори.

„Мислам дека тоа е неверојатно дело на кинематографија и уметност, што очигледно не е за секого. Изненаден сум што во ерата по #MeToo, суровото изложување на сексуално вознемирување во Холивуд се толкува како експлоатација. Се разбира, режисерот Ендрју Доминик сакаше да ја раскаже приказната за Норма Џин на најискрен можен начин“.

 

 

Адриен Броди, кој во овој проект го портретира сопругот на Монро, Артур Милер, пред неколку недели се пошегува дека ќе има многу контроверзии за биографскиот филм кога ќе излезе во јавноста.

Одговарајќи на критиките за филмот, латинската актерка Ана де Армас за модниот магазин „L'officiel USA“ изјави: „Не разбирам зошто се случи ова. Можам да наведам голем број филмови и серии кои се многу поексплицитни и содржат повеќе сексуални сцени од филмот „Blonde“. Но, за да се раскаже оваа приказна, важно е да се раскажат сите овие моменти од животот на Мерилин кои ја натерале да заврши на начинот на кој го направила. Мораше да се објасни нејзината ментална и емоционална состојба. Сите актери и екипата зад филмот беа свесни дека мораме да одиме на непријатни места. Не бев единствениот кој го направи ова“.

Во филмот „Blonde“ кој веќе е категоризиран како несоодветен за помлади од 18 години, играат и актери: Боби Канавал, Џулијан Николсон, Ксавиер Семјуел и Еван Вилијамс.