KOHA.net

Ражон

Постигнат е договор за конечниот текст на резолуцијата за Сребреница

Споменици на гробовите на загинатите во геноцидот во Сребреница

Фото: Асошиетед прес

Амбасадорот на Босна и Херцеговина во Обединетите нации, Златко Лагумџија, соопшти дека е постигнат договор за конечниот текст на резолуцијата за геноцидот во Сребреница.
Измените во резолуцијата, кои ги виде Радио Слободна Европа, го вклучуваат изразот „според меѓународното право“, а изразот „неколективно“ е заменет со „поединец“.

„Молчевме за негаторите на геноцидот додека тие славеа и „закажаа“, а потоа „откажаа“ непостоечки состаноци на Генералното собрание на Обединетите нации, како и ја пофаливме „Резолуцијата за геноцид во Сребреница во 1995 година“ пред да ја прочитаат и пред текстот е финализиран“, рече Љагумџија во објава на X, платформата претходно позната како Твитер.
Според него, „единствениот збор што ги спречува е геноцид“.

Иако многу земји кои ја поддржаа иницијативата начелно се согласија со текстот на резолуцијата, Црна Гора побара дополнителни измени.

„Сребреница доби глобално внимание во последните месеци - како симбол на борбата за правда, вистина, помирување, учење и како симбол на борбата против негирањето на геноцидот. Од ова веќе никој не може да избега“, рече амбасадорот.

Според него, конечната ревизија на резолуцијата, која на 23 мај ќе им биде претставена на сите земји членки на Обединетите нации, резултирала со уште построг текст.

Тој рече дека по првиот амандман, сега во текстот се споменува дека „кривична одговорност, според меѓународното право, за кривично дело геноцид, не може да се примени на ниту една етничка или верска заедница во целина“.

Во текстот потоа се вели: „Ја потврдуваме нашата посветеност за одржување и зајакнување на единството во различноста на Босна и Херцеговина“.
Резолуцијата иницирана од Германија и Руанда бара 11 јули да биде прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Резолуцијата се повикува на фактите на меѓународните и домашните судови.

За геноцидот на над 8,000 муслимански мажи и момчиња во регионот на Сребреница во 1995 година, над 50 лица се осудени на речиси 700 години затвор.

Меѓународниот суд на правдата го признава овој чин како геноцид.

Ова злосторство се смета за најтешко во Европа по Втората светска војна.

Меѓу осудените се и воениот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ и врховниот командант на војската на босанските Срби во тоа време, Ратко Младиќ.
И покрај одлуките на меѓународните судови, официјален Белград и властите на српскиот ентитет на Босна и Херцеговина, Република Српска, не прифаќаат дека е извршен геноцид во Сребреница.
Српскиот претседател Александар Вучиќ оваа резолуција ја нарече политичка изјава.

Тој праша дали целта е „ревизија на тужба против Србија или наплата на отштета од војната?

Во резолуцијата не се споменува ниту една нација или држава.

Брисел на 14 мај соопшти дека во Европската унија нема место за оние кои не го осудуваат геноцидот во Сребреница./REL