ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Ражон

Северна Македонија се подготвува за претседателските избори в среда

Северна Македонија - претседателски избори

Во среда во Северна Македонија ќе се одржат претседателски избори, седми откако оваа мала балканска земја стекна независност од поранешна Југославија во 1991 година.

Речиси сигурно ќе има втор круг од претседателските избори бидејќи за победа се потребни повеќе од 50 отсто од 1.8 милиони регистрирани гласачи во земјата. Има предупредувања дека овој втор круг ќе се одржи на 8 мај, на истиот ден кога ќе се одржат и парламентарните избори.

Учеството мора да биде најмалку 40% во вториот круг за резултатот да биде валиден.
Краткиот двонеделен предизборен период е фокусиран на напредокот на Северна Македонија кон членството во Европската унија, владеењето на правото, борбата против корупцијата, борбата против сиромаштијата и развојот на економијата на земјата, пишува Асошиетед прес.
Во трката за претседателската функција се седум кандидати.

Двајцата водечки кандидати, според анкетите, се актуелниот претседател Стево Пендаровски (61), кој има за цел втор петгодишен мандат, а го поддржуваат владејачките социјалдемократи и Гордана Силјановска Давкова (70), која е поддржана од коалицијата. лидер на десничарската опозиција, ВМРО-ДПМНЕ.

Ова е втор пат како Силјановска Давкова се кандидира за претседател на државата, откако во 2019 година загуби од Пендаровски.

И двајцата кандидати го сменија пристапот кон прашањето за членството на Северна Македонија во ЕУ.

Земјата е кандидат за влез во европскиот блок од 2005 година, но со години беше блокирана од соседна Грција поради споровите за името на земјата.

Ова беше решено во 2018 година, но Бугарија оттогаш ја блокираше апликацијата на Северна Македонија за членство во ЕУ поради судири за јазикот и културното наследство.

Софија рече дека ќе го отстрани ветото за членството на Северна Македонија во ЕУ само доколку Скопје го признае бугарското малцинство со Уставот на земјата.

Преговорите за членство во ЕУ, заедно со ко-кандидатката Албанија, започнаа во 2022 година, а процесот се очекува да трае со години.

Пендаровски побара промена на уставот за да го вклучи и бугарското малцинство, додека Силјановска Давкова инсистира преговорите со ЕУ да се одвиваат под нова рамка и не изрази посветеност на прашањето за промена на Уставот.

Борбата против корупцијата е уште еден проблем на државата.

На еден од претседателските кандидати Стевчо Јакимовски му е забранет влез во САД, бидејќи се наоѓа на листата на американскиот Стејт департмент за вмешаност во корупција.
Јакимовски не е обвинет за никакво кривично дело во Северна Македонија, а Државната изборна комисија соопшти дека американскиот Стејт департмент не влијае на неговата подобност да се кандидира за претседател.

И Пендаровски и Силјановска во предизборната кампања ја истакнаа борбата против корупцијата.

Други кандидати за претседател се професорката по право Билјана Ванковска, која е во трка за левата партија Левица и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Кандидати за претседател на Северна Македонија се и двајца припадници на албанското етничко малцинство, актуелниот министер за надворешни работи, Бујар Османи од Демократскиот сојуз на Албанците, кој е дел од владината коалиција, и Арбен Таравари од албанската опозициска партија, Алијансата за Албанците.