KOHA.net

Ражон

Грција е погодена од земјотрес

УСЛОВИ

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтеровата скала се случи во саботата наутро во 05:23 часот на островот Евија во Грција, додека земјотресот е почувствуван и во Атика.

Епицентарот на земјотресот бил лоциран на 2 километри југо-југоисточно од Василикос Истија, а длабочината е проценета на 18.7 километри, соопшти грчкиот геодинамички институт.

Европско-медитеранскиот институт соопшти дека потресот бил со јачина од 4.6 степени според Рихтеровата скала на 23 километри јужно од Скијатос.

По земјотресот со јачина од 4.5 степени до 7:30 часот следеа уште седум последователни потреси, а најголемиот се случи во 6:36 часот во 3.9 степени според Рихтеровата скала, јави TCH.