KOHA.net

ПРЕКУ ФИЛМ

Астрит Кабаши, актер на успешни косовски филмови

Астрит Кабаши се издвојува како еден од најдобрите косовски актери, кој зад себе има богато портфолио на театарски, телевизиски и филмски проекти.

Некои од најуспешните филмови на актерот се: „Татко“, „Цинско поле“, „Зана“, „Прогонство“, „Албанска девица“ и други. Последниот игран филм во кој глумеше Кабаши е „Вера андрон детин“, проект кој беше високо наградуван и добро прифатен од јавноста.

„Оваа улога со големо задоволство ја прифатив откако го добив сценариото од режисерката Калтрина Красниќи и го прочитав. Бев многу импресиониран од ликот што ми го понуди режисерот. Повторно кажувам дека сум многу среќен што бев дел од таа актерска екипа и филм, кој конечно освои неколку награди и учествуваше на еден од најголемите и најстарите фестивали во светот, а тоа е оној на Венеција. Со Калтрина имам работено и порано, тогаш таа беше уште студентка, па веќе се познаваме, затоа и воопшто не се двоумев да бидам дел од тој проект“, изјавува Кабаши за време на интервјуто за празничното издание на. емисијата „Преку филм“ во Кохавизион.

„Вера сонува за морето“ се фокусира на преведувачката на знаковен јазик, Вера, која е принудена да се бори против патријархатот за да го добие наследството на нејзиниот сопруг, Фатмир. Откако ќе се самоубие, Вера може да ја изгуби куќата што сака да и ја остави на својата ќерка. Кабаши ја толкува улогата на Ахмет, човекот кој тврди дека Фатмири му ја оставил куќата во аманет.

„Summer dreams of the sea“ постојано добива позитивни критики во секое свое појавување. Сепак, патувањето до Венеција не беше баш лесно за филмската екипа, која и покрај препреките кои настанаа со пандемијата на коронавирус, се соочи и со главниот проблем за косовските уметници, а тоа е добивањето визи.

„За малку ќе пропуштивме да одиме во Венеција поради визите. Оваа работа на визи веќе стана немодна. Немаме што повеќе да кажеме за тоа. Но, по среќа, ги добивме визите, иако само за 5 дена. Затоа, успеавме да уживаме во Венеција само 3 дена. Пак ќе кажам, сон на секој актер е да учествува на овие големи фестивали како Кан, Венеција, Берлин, да не зборуваме за настани како „Оскарите“. Така, присуството на филмскиот фестивал во Венеција беше неверојатно чувство, но кога дојде да се грижиме дали ќе ги добиеме визите или не, за момент се чинеше дека сè ќе се распадне. Сепак, важно е што филмот таму беше добро прифатен и имаше доволно публика дури и со високи безбедносни мерки поради пандемијата. Сцените се преполни со луѓе. Приемот беше извонреден. Се сретнавме и со претседавачот на фестивалот, направивме различни интервјуа, бројни фотосесии и други. Повторно повторувам, сон на секој актер е да доживее ваков настан, па мило ми е што ја имавме таа среќа“.

Кога станува збор за кинематографските продукции на Косово, актерот смета дека филмот најдобро ја претставил нашата земја и култура.

„Досега филмот најдобро го претстави Косово на меѓународната сцена. Верувам дека ќе продолжи да го претставува како што е најдобро. Се надевам дека нашите институции, особено Министерството за култура, ќе застанат зад овие проекти и се надевам дека целата оваа работа нема да запре туку ќе продолжи да прави добри филмови, како што се правеше досега. Мислам дека најдобрата продукција на Косово досега е токму филмот“, вели актерот.

Астрит Кабаши, меѓу другото, покажува дека за да се стигне до актерската професија треба да се има посветеност и љубов кон работата, паметно да се бира проекти и улоги, но потребна е и малку среќа.

„Можеби имав и малку среќа затоа што во оваа професија треба да имаш среќа, но не дека не работев. Сè почна добро за мене со филмот „Бабаи“ во режија на Висар Морина. Со него работев и во краткиот филм „Der Schubling“, кој учествуваше на многу меѓународни фестивали каде што беше наградуван. Како што секогаш спомнуваше дека во театарот сè започна со претставата „Учителство“ во режија на Беким Луми, во кинематографијата се започна со филмот „Бабаи“ каде што јас ја имав главната улога. Честопати актерот мора да знае како да избере во кои проекти да биде вклучен или кои ликови да ги игра. Не зависи секогаш од нас, често е во рацете на режисерите какви улоги ни нудат, но јас имав среќа да ми бидат понудени многу добри сценарија кои имаат меѓународен успех. По филмот „Бабаи“ ми беше понудена можност да играм во филмовите „Шок“, „Жана“, „Зѓои“, „Прогонство“, „Албанска девица“ и други“.

Последната соработка на Кабаши со режисерот Висар Морина беше во филмот „Егзил“, кој беше и предлог на Косово за церемонијата на „Оскар“ во 2021 година. Сепак, ова дуо се очекува да се собере многу наскоро, за нов филмски проект.

„Овој проект беше многу посебен бидејќи со мене играше и ќерка ми Амели. Таа беше многу возбудена поради тоа. Секогаш се чувствувам среќен и среќен кога работам со Висар Морина. Мислам дека тој е еден од нашите најдобри режисери и треба да бидеме среќни што го имаме. Имав шанса да снимам три филма со него. „Егзил“ беше целосно германски филм, иако главниот лик беше Албанец кој е роден и израснат таму. Со вас споделувам и информација која досега ја немам објавено во јавноста, очекувам во 2023 година да ја толкува главната улога во следниот филм на Висар. Со нетрпение го очекувам овој проект. Не можам да откријам повеќе детали, но веќе е јавно дека добила средства од Кинематографскиот центар на Косово“.

Со повеќе од две децении кариера, Кабаши вели дека сè уште со голема носталгија се сеќава на својата прва филмска улога.

„Секогаш се сеќавам на мојата прва улога. Тоа беше главната улога во филмот „Последниот почеток“ во режија на Менсур Сафќиу. Тоа беше посебна емоција за мене бидејќи во тој филм глумев со мојот покоен професор Фарук Беголи. Во тоа време беше забавно да играш во проект заедно со твојот сакан професор. Затоа, да, многу добро се сеќавам на таа улога“.

Во последните години, новите генерации наши актери беа високо ценети при секое појавување на меѓународната сцена, каде што се закитија и со значајни кинематографски награди. Како професор по актерска игра на Универзитетот во Приштина, Кабаши вели дека Косово има многу талентирани млади актери.

„Ова не го кажуваме само ние, туку го споменуваат и во странство, особено на големи фестивали каде што сме се претставувале. Она што секогаш се споменуваше прво беше колку добри актери има Косово. Жал ми е што го кажувам тоа затоа што јас обично бев дел од тие проекти, но не бев спомнат само јас туку и сите други актери. Затоа мислам дека имаме многу добра актерска школа која произведува исклучително талентирани актери“.

Успесите во филмскиот свет не изостанаа ниту на жените режисерки, кои продуцираа едни од најнаградуваните филмови на фестивалите во категоријата А. Во повеќето од овие проекти играше и Астрит Кабаши. Но, како ја оценува соработката со овие директори?

„Многу е добро и лесно да се работи со режисерки, можеби дури и полесно отколку да се работи со режисерки. Мило ми е што имаме толку режисерки и многу сум среќен што добија можност да работат и да се докажат на Косово. Се надевам дека ќе продолжиме да ви даваме приоритет, бидејќи тие се докажаа со прекрасната работа што ја направија“.

Друга страст на актерот Кабаши е литературата. Секогаш кога има можност пишува сценарија и тоа го прави со голема желба и посветеност.

„Имав страст да пишувам сценарија пред да влезам во светот на актерството. За прв пат јавно објавува дека пред актерската школа сум се запишал на Факултетот за литература. Таму завршив една година и потоа се префрлив на Факултетот за уметности. Затоа, ја напуштив навиката да пишувам. Потоа, и ова се појави како неопходност, особено по војната затоа што не беа реализирани многу филмски или телевизиски проекти и затоа бев принуден да пишувам сценарија. Играв разни комедии, потоа 13 години го пишував сценариото за серијата „Нашето кафе“ и сега почнав да пишувам повеќе за себе“.

На крајот, Кабаши ветува дека ќе биде доста ангажиран во текот на 2023 година, со локални и меѓународни проекти, кои во вистинско време ќе и ги открие на пошироката јавност.