KOHA.net

војската

Одреден е датумот на реваншот Усик - Фјури

Олександр Усик и Тајсон Фјури

Олександр Усик и Тајсон Фјури ќе се борат во реванш на 21 декември годинава во Саудиска Арабија, пренесува „ТНТ“.

Пред 10 дена, Усик стана неприкосновен боксерски шампион во тешка категорија, откако го победи Фјури на поени.

Усик стана првиот боксер со четири големи светски титули.

Украинскиот боксер го совлада Фјури по 12 рунди. Но, решавачката рунда беше деветта, во која Усик го собори Британецот.

Усик и Фјури се договорија да имаат реванш меѓу нив. Во договорот за вториот меѓусебен натпревар беше предвиден месец октомври, но истиот беше поместен за 21 декември.