ФИФА Евро 2024 KOHA.net

војската

Дали судијата требаше порано да го прекине натпреварот Усик - Фјури?

Олександр Усик - Тајсон Фјури

Фото: Асошиетед прес

Украинскиот боксер Олександр Усик за малку ќе го нокаутира Британецот Тајсон Фјури во деветтата рунда, во борбата на векот одржана во саботата вечерта. 

По налетот на удари од Усик, Фјури беше многу блиску до соборување, но судијата влезе и го изброи Фјури додека тој се уште беше на нозе. Фјури успеа да запее и тогаш гонгот го спаси. Борбата отиде во 12 рунди, а Усик победи на поени и стана неприкосновен шампион во тешка категорија. 

Многумина процениле дека судијата погрешил и дека Усик требало да победи со технички нокаут во деветтата рунда.