KOHA.net

војската

Усик, неприкосновен шампион

Усик

Олександр Усик е неприкосновен светски шампион во тешка категорија професионален бокс. 
Украинецот го започна последниот напад во деветтата рунда, кој Тајсон Фјури едвај го избегна.

Во меѓувреме, доминацијата продолжи до крајот на војната во Ријад, која беше извонредна. 
Сега Усик ги има сите титули во професионалниот бокс, ВБО, ИБФ, ВБА и ВБЦ.

Титулата на ВБЦ ја држеше Фјури, кој го имаше подобриот од третата до шестата рунда. Но, тогаш Усик ја презеде контролата и доминираше.

За прв пат од 1999 година има неприкосновен светски шампион во тешка категорија во професионалниот бокс.
Одлуката на судиите беше поделена. Двајца го оценија Усик за победник и еден го оценија Фјури.

Усик по натпреварот изјави дека е многу среќен, а Фјури рече дека верува дека ја заслужил победата. И двајцата изразија подготвеност за реванш. Како опција се споменува октомври. 


Заврши вонредниот натпревар меѓу Фјури и Усику.
Натпреварот беше извонреден. Одлуката на судиите допрва ќе биде објавена.


Последно коло, кој ќе победи

Останува уште 12. коло од натпреварот Фурија - Усик.
Досега дуелот ги оправда големите очекувања.
Usyk изгледа дека е во водство, но кој ќе победи?


Усик блиску до победа, го уништува Фјури

Олександр Усик е блиску до победа во големиот дуел против Тајсон Фјури.
Во осмата рунда Фјури едвај се спаси.
Осик продолжи со импресивни настапи и во десеттото коло.


Судијата го брои Фјури, гонгот го спасува

Олександр Усик целосно доминираше во 9. коло. По силните удари, судијата го броеше Фјури на нозе. Фјури беше спасен од гонгот. 


Фјури во неволја, осма рунда на Усик

Тајсон Фјури е во големи проблеми во борбата против Олександр Усик.
Украинецот зададе моќни удари во осмата рунда во која целосно доминираше.
Ова е несекојдневна реакција на Усик.
Сега Фјури е во голема неволја.

Вонредно седмо коло

Многу удари беа разменети во седмата рунда од борбата Усик - Фјури.

И двајцата боксери зададоа силни удари.
Според рејтингот Фјури моментално води во бодовите.


Бесот го „шокира“ Усик

Тајсон Фјури доминира во дуелот против Олександр Усик.
Во шестата рунда Фјури упати најмалку два моќни и прецизни удари кои го шокираа Украинецот.
Усик досега даваше отпор, но е во големи тешкотии.


Фјури се враќа, доминира во четвртото коло

Иако Олександр Усик започна летечки, а според рејтингот победи во првите две кола, Тајсон Фјури се враќа.

Тој покажа значително повеќе во четвртиот круг и изгледа многу енергично во рингот.


Усик доминира во вториот круг

Олександр Усик целосно доминираше во вториот круг.
Има фрлено бројни шутеви кои ја нашле целта, додека Фјури ретко се обидувал.


Неколку шутеви во првата рунда

Неколку удари беа упатени во првата рунда од борбата Усик – Фјури.

Усик беше во офанзива на крајот, но Фјури изгледаше неимпресионирано. Еден удар, сепак, отиде директно во главата на Фјури, кој направи малку шоу.


Боксерите влегуваат во рингот, се е подготвено за борбата на векот

Во рингот изненадувачки се појави Украинецот Олександр Усик.

Тој беше облечен во традиционална украинска носија. По него дојде Тајсон Фјури. Излезе танцувајќи. Се е подготвено за борбата на векот за титулата неприкосновен шампион.