KOHA.net

војската

Денеска на боксерскиот супер меч Фјури се соочува со Усик

Тајсон Фјури и Олександар Усик

Тајсон Фјури и Олександар Усик вечерва ќе се борат за четирите големи светски титули.

Супер натпреварот ќе се одигра во сабота во Ријад, Саудиска Арабија. Се очекува боксерите да влезат во рингот околу 23:30 часот.

За време на мерењата Фјури излегол 118 килограми, додека Усик 105.

Победникот би станал првиот боксер кој имал четири големи светски титули.

Британскиот Фјури има 35 години и има скор од 34 победи и едно реми. Во меѓувреме, Украинецот Усик ги победи сите 21 професионален меч и ги има титулите на ВБА, ИБФ и ВБО.