KOHA.net

војската

Косово со два големи недостатоци, но со адут за европски медал

Европско првенство во џудо

На Европското првенство што од четврток до недела ќе се одржи во Загреб, Хрватска, ќе настапат вкупно 427 џудисти од 47 различни земји. Меѓу учесниците има и пет џудисти од Косово.

Избраниците на мајсторот Дритон Кука имаат две големи отсуства на континенталниот шампионат. Две од најдобрите џудистки Нора Ѓакова и Лаура Фазлиу отсуствуваат поради повреди. Тие, сепак, се очекува да бидат подготвени за главниот настан на годината, Олимпијадата.

Иако недостигаат две од најдобрите Нора и Лаура, Косово има предност за медали. Европското е настан каде Косово редовно освојува медали и се очекува така да биде и овој пат.

Дистриа Красниќи е прва тркачка во категоријата до 52 килограми и затоа главен фаворит за злато. Трката за медали се очекува да ја предизвикаат Италијанката Одета Џуфрида, Унгарката Река Пуп и Израелецот Гефен Примо.

Дистриа се натпреварува во четврток. Во првото коло е слободна, додека во второто се соочува со Украинката Ана Бородина.

Во четврток настапува и Флака Лоџа, во категоријата до 57 килограми. Во второто коло со неа ќе се соочи Хрватката Тихеа Тополовец. Флака не е меѓу носителите и пласманот меѓу осумте најдобри би бил успех за него.

Во петок силите ги одмеруваат Акил Ѓакова и Дардан Цена. И двајцата се појавуваат во категоријата до 73 килограми. Ахил и Дардани исто така не се носители. Мартин Хојак во првото коло ќе се соочи со Акил Ѓакова. Дардан Цена во првото коло, врз основа на ждрепката, оди без борба.

Акил Ѓакова минатата недела беше приведен во полиција, по обвинувањата за семејно насилство. Тој беше ослободен во петокот и веднаш се врати на тренинзите. Судот го одби барањето за притвор на Ѓаковица.

Акили важи за еден од најдобрите џудисти во светот во категоријата до 73 килограми и е кандидат за медал на Европското првенство во Загреб.

Во сабота Лориана Кука бара европски медал во категоријата до 78 килограми. Лориана исто така не е меѓу превозниците. Во второто коло за противник ќе ја има Португалката Патриша Сампајо.

Европејецот има голема тежина, но тоа не е главниот фокус на тимот на мајсторот Дритон Кука.

Големата цел за оваа година е натпреварувањето во џудо на Олимписките игри „Париз 2024“. Евентуалниот медал во Париз би ја потврдил извонредната работа на Кука и неговите ученици. Европското служи, меѓу другото, за тестирање на формата пред кулминирачкиот настан.

Од 19 до 23 мај во Абу Даби ќе се одржи Светското првенство во џудо. На Олимписките игри натпреварите во џудо се одржуваат од 27 јули до 2 август.