ФИФА Евро 2024 KOHA.net

LIFESTYLE

Четирите бои на комарците ги сакаат и треба да ги избегнувате ова лето

комарец

Научниците предвидоа дека ќе биде многу лоша сезона на комарци.

Иако постојат различни спрејови и креми за да ги чувате инсектите подалеку, друг метод е бојата на облеката што ја носите.

Истражувачите од Универзитетот во Вашингтон открија дека комарците ги привлекува црвената, портокаловата, црната и бојата помеѓу сината и зелената, пишува DailyMail. 

Утврдено е дека комарците ја игнорираат зелената, розовата, сината и белата боја, што сугерира дека овие се најдоброто за носење надвор во лето.

Сезоната на комарци започнува во март и трае до есен.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: