ФИФА Евро 2024 KOHA.net

LIFESTYLE

Ревијата на модните писти во пустината фрла светлина врз модниот отпад во Чиле

Модна недела во Атакама

Модна недела во Атакама

Во облека создадена од моден отпад, Садлин Чарлс шета по почвата на ревијата во пустината Атакама во Чиле, која се одржа среде „планините“ отпад што низ годините ги создаваат различни модни куќи.

Моделот Садлин Чарлс

Облеката на Чарлс била направена од парчиња отпад, кои се толку многубројни и големи што може да се видат од вселената. Речиси целиот овој отпад доаѓа од далечни земји, вклучувајќи ги САД, Кина, Јужна Кореја и Британија, пишува „Гардијан“.

Парада во Атакама

Секоја година во Чиле се носи 60 илјади тони користена облека. Според најновите податоци на Обединетите нации, Чиле е трет најголем увозник на половна облека во светот. Дел од овие алишта се продаваат на пазари за користени производи, но најмалку 39 илјади тони од оваа облека завршуваат како нелегален отпад во пустината Атакама. Пустината е едно од најпопуларните места во светот како туристичка дестинација, позната по својата убавина, но за оние кои живеат во близина на отпадот стана депресивно место.

Отпад од текстил во Атакама

„Оваа земја се користи како жртвено подрачје на светот, каде ѓубрето од многу земји во светот се собира и завршува во општината Алто Хоспицио“, изјави Ангела Астудиљо, коосновач на невладината организација. , Desierto Vestido (Облечена пустина), која има за цел да ја подигне свеста за штетата предизвикана врз животната средина од отпадот од облека.

Таа вели дека тоа им создава стигма бидејќи нејзината земја станала една од најзагадените во светот. Астудило живее во она што тој го опишува како „27 минути возење“ до една од 160-те депонии во областа, и често се наоѓа меѓу чадот и пламенот запален за да гори облека.

„Многу е болно затоа што ова се случува веќе долго време и луѓето што живеат тука немаат што да прават бидејќи тоа не става во ризик. Единствено што можеме да направиме е да го осудиме тоа што се случува овде“, изјави Астудиљо.

Со цел да се истакне овој вид на немоќ, нејзината организација се здружи со движењето на модните активисти, Fashion Revolutin Brazil, и соработуваше со бразилска рекламна агенција за да организира модна ревија среде ѓубрето, со цел да ја подигне свеста за реалноста на она што се случува во таа земја и илустрира што може да се создаде од тој отпад.

Колекција на Маја Рамос

Маја Рамос, дизајнерка и уметничка од Сао Паоло, Бразил, ја дизајнираше колекцијата што ја носеа осум чилеански манекенки на модната ревија одржана во април, наречена Модна недела во Атакама 2024 година. 

Плановите за сличен настан во 2025 година се во тек.

Колекцијата на Маја Рамос

Оддалеку, Рамос му дал инструкции на Астудило кои парчиња облека да ги собере од ѓубрето за да одговара на темата на нејзината колекција од четирите елементи: земја, оган, воздух и вода. Таа потоа отиде во пустината Атакама да шие облека за претстојната модна ревија, и помина 24 часа рачно сечејќи и шиејќи ги остатоците од текстилот што Астудило го собрал.

„Луѓето живеат во сиромаштија и таа е несигурна. Ситуацијата е итна. Работата е што тука не се работи само за проблемот на модните синџири, туку и за социјалните. Луѓето, преку недостаток на природни производи, трошат повеќе отколку што им е потребно со нескротливо темпо“, објасни Рамос.

Колекцијата на Маја Рамос

Во просек, секој потрошувач сега купува 60% повеќе облека отколку пред 20 години, а секоја година се создаваат 92 милиони тони текстилен отпад.

Според Обединетите нации, модната индустрија е еден од најголемите загадувачи во светот, одговорна за загадување на 20% од водата на планетата и 10% од емисиите на стакленички гасови.

Додека се произведуваат многу евтини алишта меѓу промените направени од модните трендови, обемот на производство се зголемува, квалитетот се намалува и отпадот уште повеќе се акумулира.

Популарен начин за отстранување на неискористената облека е да се донира во добротворни цели, но проблемот лежи во неможноста да се справите со големи количини. Многу од овие донации завршуваат на различни места низ светот како купишта облека каде што се одржуваат маркети за купување облека од втора рака.

Шокантните сцени на собирање текстилен отпад во северно Чиле привлекоа големо внимание во последниве години и продолжуваат да го прават тоа. Во 2023 година, снимката од фрлената облека таму, видена од вселената стана вирална.

Градот Икике, кој се наоѓа во северниот дел на Чиле, е дом на едно од најважните пристаништа без царина во Јужна Америка.

Во Чиле е забрането одлагање на текстилен отпад на легални депонии бидејќи ја оштетува почвата, па предметите што не се продаваат се наменети за пустината.

Марките кои најверојатно ќе се најдат во овие купишта на песок се Zara, H&M, Calvin Klein, Levi's, Wrangler, Nike и Adidas. Повеќето од нив се направени од полиестер, материјал на база на пластика кој не може да се распаѓа повеќе од 200 години. Кога овие алишта горат, тие испуштаат токсини кои му штетат на почвата, озонот и здравјето на населението кое живее во близина.
Астудило рече дека локалните власти воведоа казна од 180 пезоси (150 британски фунти) за луѓето кои се борат со фрлање ѓубре во пустина. Но, таа исто така рече дека властите ги следат само населените места, изрекуваат казни и дека ѓубрето продолжува со несмалено темпо.

Државата го спроведе законот за одговорност за производство, кој беше воспоставен во рамките на законот за управување со отпад, со што увозниците се одговорни за отпадот што го произведуваат. Сепак, облеката и текстилот сè уште не се вклучени таму.

Во меѓувреме, облеката пристигнува и отпадот продолжува да расте.