KOHA.net

LIFESTYLE

Што да направите против дебелото лице

Слабеењето може да биде предизвик, особено кога станува збор за одредени делови од телото.

Губењето маснотии особено во пределот на лицето станува многу фрустрирачко.

Во оваа статија ќе научите за 7 ефективни начини за слабеење на лицето.

Вежби за лице

Ваквите вежби го подобруваат изгледот на лицето, се борат со знаците на стареење и ги подобруваат мускулите на лицето.

Експертите препорачуваат надувување на образите и пренесување на воздухот од едната на другата страна.

Според нив, ефикасно е и собирањето на усните во форма на бакнеж и нивното поместување на страна.

Тие препорачуваат и широко насмевка со стиснати заби неколку секунди.

Ваквите вежби треба да се прават два пати на ден во период од 8 недели.

Кардио вежби

Вишокот маснотии на лицето често е резултат на вишокот маснотии на други делови од телото.

Аеробните и кардио вежбите го зголемуваат пулсот и го забрзуваат слабеењето.

Експертите препорачуваат 20-40 минути вакви вежби дневно.

Тест

Водата е неопходна за слабеење.

Потрошувачката на вода го забрзува метаболизмот за 24 проценти.

Хидратацијата избегнува акумулација на течности во телото и го спречува отекувањето на телото.

Ограничување на алкохол

Ако пиете премногу алкохол тогаш ќе се чувствувате и ќе изгледате понадуено.

Алкохолот обезбедува многу калории и ја зголемува веројатноста за зголемување на телесната тежина.

Дозволената количина на алкохолни пијалоци е една до две чаши дневно за мажи и една чаша дневно за жени.

Рафинирани јаглехидрати

Бисквитите, без разлика дали се слатки или солени, како и тестенините, се едни од најголемите виновници за дебелеење.

Таквите јаглехидрати се преработуваат и немаат здрави хранливи материи или влакна.

Во пракса, овие јаглехидрати се шеќер кој го зголемува ризикот од прејадување.

спална соба

Спиењето е од суштинско значење за губење на тежината.

Недостатокот на сон го зголемува нивото на кортизол, хормонот на стресот кој предизвикува многу несакани ефекти, вклучително и зголемување на телесната тежина.

Високото ниво на кортизол го зголемува апетитот и го отфрла метаболизмот со зголемување на масните наслаги.

Внимавајте со солта

Прекумерното консумирање сол предизвикува оток не само на лицето, туку и на целото тело.

Солта промовира акумулација на вода во телото.

Преработената храна обезбедува 77 отсто од солта што луѓето ја консумираат дневно./AgroWeb.org