KOHA.net

LIFESTYLE

Дневна храна која го зголемува салото на стомакот

Фото: Getty Images

Еден од најголемите непријатели на вашата идеална тежина може да биде производ што го консумирате речиси секој ден: сирењето. Иако е одличен извор на протеини и калциум, сирењето може да биде сериозна пречка на вашиот пат до порамен стомак. Од друга страна, сирењето содржи многу протеини кои се неопходни за мускулите.

Зошто сирењето е проблем?

Сирењето, и покрај неговата популарност, е особено високо со калории од масти, а не од протеини. Да бидам поконкретен, околу 28 грама моцарела содржи околу 85 калории, каде што 60 калории доаѓаат директно од мастите, а само 23 калории се поврзани со протеините. Тие калории од маснотии може брзо да се соберат, па дури и мала количина сирење да биде значаен додаток на дневниот калориски внес.

Од друга страна, храната богата со протеини обезбедува многу помалку калории за многу поголема порција, помагајќи ви да се чувствувате сити без да ги загрозат вашите линии. Неопходно е да се разбере дека повеќето луѓе не го сметаат сирењето како главен извор на протеини во нивните оброци, туку повеќе како додаток, користејќи го како да е сос или засилувач на вкусот во јадењата. Оваа навика може да доведе до зголемување на телесната тежина без да го сфатите тоа.

Здрави алтернативи

Ако сте емотивно врзани за сирењето, не мора целосно да го исфрлите од исхраната. Наместо тоа, размислете да се префрлите на верзии со малку маснотии или без маснотии. Кога маснотиите се отстрануваат од сирењето, калориите се намалуваат додека количината на протеини обично се зголемува, што може да помогне да се зголеми чувството на ситост. Повеќе протеини значи помалку глад и помала веројатност за прејадување. На пример, две унци (околу 56 грама) моцарела без маснотии содржат 84 калории и 18 грама протеини, додека истото количество полномасно сирење може да содржи двојно повеќе калории и значително помалку протеини.

Друг соодветен избор за слабеење е урда со малку маснотии или без маснотии. Половина тегла урда содржи околу 90 калории и обезбедува 12 грама протеини, помагајќи ви да се чувствувате сити без ризик од затнување на артериите заситени масти.

Со правење мудри избори кога станува збор за консумацијата на сирење, можете да помогнете во спречување на зголемување на маснотиите на стомакот и да промовирате подобро здравје во целина./AgroWeb.org