KOHA.net

LIFESTYLE

Храна која го збогатува организмот со калциум

Калциумот е суштински минерал за човечкото тело кој придонесува за здравјето на коските и забите.
„Times Of India“ ги наброја првите 10 намирници кои содржат калциум, а првата е млекото.

Чаша млеко може да му обезбеди на човечкото тело 300 mg калциум. Се препорачува да се користи млеко со помалку масти за организмот да нема проблеми со холестеролот.

Калциумот содржи и зелен лиснат зеленчук, како што е спанаќот, кој обезбедува приближно 180 mg калциум по порција.

Брокулата содржи и калциум и обезбедува 60 mg по порција. Покрај калциум, брокулата е богата и со многу витамини и е позната како една од најдобрите намирници против рак.

Рибите како лососот и сардините исто така имаат калциум. Заедно со коските, овие риби обезбедуваат 180 mg калциум по порција заедно со омега 3 масни киселини.

Сирењето е исто така многу добар извор на калциум, заедно со јогуртот.

Освен калциум, бадемите содржат и други хранливи вредности. Една порција содржи 76 mg калциум.

Чиа семето содржи 179 мг калциум и освен што е добро за дигестивниот систем, поради содржината на калциум тие се добри и за коските.

Сите видови грав се богати со 160 mg калциум по порција.

Дури и леќата, која содржи 38 мг калциум по порција, се смета за добар извор на калциум.

Сувите смокви содржат 120 мг калциум и можат да бидат добра замена за слатките работи што некој сака да ги јаде, а кои не содржат никаква хранлива вредност.