KOHA.net

LIFESTYLE

Дерматолозите раскажуваат за грешките што треба да се избегнуваат при миење на лицето

лице

Дали го чистите лицето со сапун, топла вода или користите крпа? Па, според некои дерматолози, можеби на погрешен начин го чистите лицето.

Миењето со премногу топла вода и користењето премногу марамчиња за еднократна употреба се некои од грешките што луѓето ги прават кога го мијат лицето.
Овие техники можат да ја уништат природната бариера на вашата кожа, да ја исушат и да ви ги затнат порите, пренесува Daily Mail.

Преоптоварување со производи

Од разни маски за лице до хидратација со вазелин, социјалните мрежи се полни со совети за нега на кожата.

Но, следењето на овие трендови можеби не е најдобриот начин за одржување на здрав сјај.

Дерматолозите предупредуваат дека употребата на премногу хемикалии може да ја одземе кожата од нејзините природни масла, правејќи ја болна и сува.

Само затоа што славна личност препорача производ не значи дека е соодветен за вашата кожа.

Дерматологот Пенелопе Працу, од Британската фондација за кожа, рече: „Најчестата грешка што луѓето ја прават со нивните рутини за нега на кожата е тоа што тие имаат тенденција да ги комплицираат премногу. Луѓето сакаат да ги следат најновите трендови за нега на кожата како што се препорачува на социјалните мрежи. Ова често може да резултира со сложени режими кои можеби не се соодветни за вашата кожа. Ова потоа доведува до иритација на кожата“.

Не постои „една големина што одговара на сите“ кога станува збор за нега на кожата. Працу вели дека рутината треба да биде единствена и погодна за типот на кожата на лицето.

Д-р Саломе Дарамши вели дека едноставните работи се најдобри.

„Наутро измијте го лицето, нанесете хидратантна крема. Вечерта пред да легнете, измијте го лицето двапати, отстранете ја шминката и потоа нежно измијте ја повторно за да бидете сигурни дека вашата кожа е чиста и потоа нанесете хидратантна крема“, рече Дарамши.

Експертите ги повикуваат луѓето да се држат настрана од сапуните и да користат други благи средства за чистење. Тоа е затоа што сапуните во цврста форма можат да бидат абразивни и да ја исушат кожата.

Престанете со прекумерното чистење

Друга честа грешка е прекумерното чистење на кожата. И покрај тоа што пилингот ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата, маслата и другите работи кои помагаат на кожата да изгледа беспрекорно, исто така ќе ги отстрани и здравите клетки од кожата, велат експертите.

Ова може да доведе до иритација, на ист начин како и следењето на премногу комплициран режим.

„Не сум љубител на физичкиот пилинг на лицето бидејќи често може да биде премногу груб на кожата и да предизвика иритација, сувост или акни“, вели дерматологот Працу.

Наместо тоа, таа препорачува користење хемиски пилинг, како што се гликолна киселина или ретинол, бидејќи тие делуваат за околу 10 минути нежна ексфолијација и обезбедуваат видливи резултати за две недели.

Працу вели дека користењето крпи за лице од микрофибер може да биде понежно за кожата.

Но, дерматологот Кајал Бабамири вели дека треба да ги отстраните крпите за чистење на лицето и едноставно да ги користите рацете.

„Дефинитивно користете ги рацете за миење на лицето. Крпата може да биде многу абразивна, отстранувате многу кожа. Она што го сакате е да ја отстраните мртвата кожа, но не бидете премногу агресивни за целосно да ја оштетите кожата“, рече Бабамири.

Колку често треба да го миете лицето?

Миењето на лицето два пати на ден е оптимално, велат дерматолозите.

Самото миење на лицето наутро и навечер ќе помогне да се отстрани нечистотијата и маснотијата.

Но, ако почнете да се обидувате да го исчистите повеќе од тоа, тогаш може да завршите со сува, иритирана и лузна кожа.

Dharamshi Dermatology, објаснува дека прекумерното миење не само што предизвикува сувост туку и акни.

„Премногу миење на лицето може да го зголеми производството на себум, што е една од причините за појава на акни. Исто така, може да ја оштети бариерата на кожата, предизвикувајќи црвенило и дехидрација на кожата“, рече таа.

Дематологијата Працу ги предупреди и оние кои се склони кон егзема. Таа рече дека водата може да биде иритант што ги предизвикува овие ерупции.

Топла вода

Ако користите топла вода, можеби ќе сакате да размислите за намалување на температурата.

Премногу топла или премногу ладна вода може да ја исуши кожата, што пак предизвикува прекумерно производство на себум. Како резултат на тоа, ќе имате исклучително мрсна и лузна кожа.

Дерматологот Саломе Дарамши рече: „Водата треба да биде топла, многу често луѓето користат многу топла или ладна вода. Ако водата е премногу топла, може да ја оштети кожата, да предизвика црвенило и сува кожа. Ја оштетува и бариерата на кожата“.

Млаката вода е вистинската рамнотежа за миење на лицето, тврдат експертите.

Додека некои луѓе користат топла вода за отворање на порите и ладна вода за затворање на порите, Dharamshi Dermatology вели дека тоа не функционира.

Таа вели дека технички е невозможно да се отворат порите.

Оставете ги салфетките

Марамчињата за лице можат да ви помогнат бидејќи можете да го исчистите лицето за неколку секунди.

Но, експертите за кожа не се љубители на марамчиња.

Марамчињата за лице за еднократна употреба можеби се добри за отстранување на шминката, но тие не се дизајнирани за секојдневно миење на лицето.

Дерматологијата Кајал Бабамири вели: „Марамчињата за лице се добри за отстранување на шминката, но не треба да се користат како средство за чистење, а не за миење на лицето“.

Всушност, доколку тој ден немате со што да го измиете лицето, подобро е да користите обична вода, велат дерматолозите.

Дерматолозите велат дека марамчињата не се ефикасни за отстранување на целата нечистотија и со текот на времето ги затнуваат порите, предизвикуваат пукнатини и иритација од производот оставен на кожата.