KOHA.net

LIFESTYLE

Четири природни начини за стимулирање на циркулацијата на крвта

Непречената циркулација на крвта е една од најважните задачи на човечкото тело, но понекогаш за таков процес е потребен надворешен притисок.

Циркулацијата на крвта започнува во левата страна на срцето.

Оттука крвта циркулира до сите органи и повторно се враќа во срцето, овој пат на десната страна.

За време на застанувањето во белите дробови, крвта повторно се оксигенизира и заедно со кислородот органите ги добиваат и потребните хранливи материи.

Функции на циркулаторниот систем на телото

Нашиот циркулаторен систем ги храни клетките со кислород и храна. Преку урината и дишењето, телото го исфрла секој метаболички отпад.

Нашиот циркулаторен систем спречува болести, ја регулира температурата и транспортира хормони.

Зошто е неопходно да се стимулира циркулацијата на крвта?

Едно лице треба да ја стимулира циркулацијата на крвта во неговото тело за да се осигура дека:

Температурата на телото останува стабилна

Ризикот од кардиоваскуларни заболувања е низок

Срцето е заштитено

Спречува појава на проширени вени.

Зелен чај

Овој чај е богат со антиоксиданси.

Ги шири и опушта крвните садови и ја подобрува нејзината циркулација.

Чајот треба да се пие со што помалку шеќер.

Лук

Лукот е совршен за стимулирање на циркулацијата на крвта бидејќи го спречува згрутчувањето на крвта.

AgroWeb.org ве упатува да сварите две мелени чешниња лук во шолја вода.

Оставете го сокот да се излади и потоа испијте го.

Чај од ѓумбир

Чајот од ѓумбир помага во непречената циркулација на крвта.

Ја разредува крвта, го намалува крвниот притисок и го спречува згрутчувањето.

Наредено ви е да сварите парче ѓумбир во шолја вода и откако ќе се олади, конзумирајте го со малку мед.

Чај од рузмарин

Рузмаринот ја подобрува меморијата и циркулацијата на крвта, особено во мозокот.

Ги прави крвните садови посилни и ги храни мускулите.

Според податоците, чајот од рузмарин се препорачува за избегнување на проширени вени и опуштање на нозете.

Во 500 мл вода сварете една лажица листови од рузмарин.

Откако ќе се излади сокот, испијте го.

Со овие природни лекови кои можете да ги користите неколку пати неделно, ќе ја одржите циркулацијата на крвта и ќе го заштитите вашето здравје./agroweb