KOHA.net

LIFESTYLE

Лукот, медот и млекото, лекови против паразити во организмот

Нечистотиите во прехранбените производи, лошата лична хигиена, инфекциите, топлата клима во последно време доведуваат до појава на паразитски болести, главно во цревата.

Особено во овој период здравствените домови во земјава пријавуваат повеќекратно зголемување на оваа дијагноза.

Додека децата остануваат најпогодени од градинките и училиштата, и возрасните се погодени од овие проблеми.

Паразитски инфекции од оваа природа не се воопшто ретки кај нас. Особено есента е еден од периодите со најголема појава на болести од паразити.

Децата погодени од паразити може да имаат проблеми со растот и развојот. Возрасните лица погодени од цревни паразити, тенија или видови Ascaris и lambia доживуваат значителни здравствени проблеми.

Ламбија е еден од главните паразити кои стигнуваат до човечкото тело. Овој паразит предизвикува болест која главно ги погодува цревата и дигестивниот тракт.

Паразитот се акумулира во тенкото црево, жолчните канали и дебелото црево.

Изворот на инфекција е болното лице или носителот, додека ширењето се одвива преку различни патишта како што се контаминирана храна, контаминирана вода или преку контаминација меѓу луѓето во случај на неизмиени раце.

Цистите на Ламбија можат да живеат во вода неколку недели и се отпорни на хлорот што се користи за дезинфекција на водата.

Откако ќе помине нов организам, цистите го минуваат желудникот, се размножуваат и се акумулираат во системот на тенкото црево, во жолчните канали и до црниот дроб.

Грижи предизвикани од паразити

Проблеми со дигестивниот систем, надуеност и болки во стомакот, слични на болки во чир, гадење, повраќање, дијареа неколку пати на ден, особено наутро.

Предупредувачкиот знак е дека оваа дијареа не се подобрува со вообичаените лекови.

Паразитите го ослабуваат организмот со тоа што предизвикуваат проблеми во апсорпцијата на хранливите материи, особено на витаминот Б12.

Ова предизвикува тешки и општи конвулзии, а во многу случаи се предизвикува и анемија.

Паразитите успеваат да предизвикаат необична температура од 37.5 степени C која се протега во подолг временски период.

Паразитите предизвикуваат алергиски, па дури и нервни нарушувања.

Доколку ве загрижуваат ваквите знаци, прво што треба да направите е да го анализирате изметот и да се консултирате со лекар.

Инфекциите може да се излечат преку Flagyl или други лекови препорачани од лекар, кои ги земаат сите членови на семејството.

Треба да бидете многу внимателни со крпи, навлаки, чаршафи и облека со кои заболените од паразити доаѓаат во контакт.

Покрај специфичниот третман, многу е важно и лекувањето на симптомите на болеста, како против повраќање, болки во стомакот, третман со железо и фолна киселина за корекција на анемија итн.

Природни решенија против цревни паразити

Комбинацијата на млеко со лук е едно од најсилните традиционални решенија, особено кога станува збор за третман на возрасни.

Комбинацијата силно го промовира заздравувањето и се бори против паразитите, благодарение на ензимите, антиоксидансите, фосфорот и природните антибиотски својства на лукот. Еве што ви треба:

Половина литар млеко

10 чешниња лук

Нотка црн пипер

Душо

Во тенџере ставете го млекото и додадете четвртина литар вода. Додадете го искршениот лук и оставете да зоврие.

Измешајте ја комбинацијата и оставете да се вари додека не испари водата. Се трга од оган, се филтрира и се олади. Додадете мед и бибер.

Секој ден треба да пиете 250 мл од оваа трезна комбинација наутро, еден час пред јадење. Продолжете со третманот еден месец додека не видите целосно подобрување.

Можете да изберете да го користите овој раствор и како превентива со намалување на дозата на 100 ml дневно.

Други природни решенија

Користете што повеќе лимон, лук, маслиново масло и јаболков оцет, кои имаат многу моќни својства против паразити./AgroWeb.