ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Љубопитност

На највисокото дрво на светот му е направен здравствен преглед

Качување на највисокото дрво

Качување на највисокото дрво

Фото: Асошиетед прес

Истражувачите од Друштвото на древни шуми во националниот парк Секвоја, Калифорнија, бараат докази за растечката закана за величествените дрва од црвено дрво: кора бубачки.

По внимателно испитување и симнување на 2200 години старото дрво, има добра вест: пронајдена е мала активност на бубачки, на големо задоволство на истражувачите. 

„Кога отидовме нагоре, не знаевме какво ниво на активност на бубачки ќе има во дрвото Генерал Шерман. Најдовме малку активност, но генерално, се чини дека е многу здраво дрво кое е способно да се заштити од каков било напад на бубачки“, изјави Ентони Амброуз, директор на „Античка шума“, во исто време и водач на качувањето. експедиција.

Ова е прв пат алпинисти да се искачуваат на иконското дрво од 85 метри, кое привлекува туристи од целиот свет до Националниот парк Секвоја.

Истражувачите стануваат сè позагрижени за корите бубачки, кои не претставувале сериозна закана во минатото.

Научниците велат дека откриле околу 40 дрвја секвоја кои се исушиле од наездата на бубачки, главно во националните паркови. Ако не се контролираат, малите бубачки можат да убијат дрво во рок од шест месеци.

„Документираме некои дрвја кои всушност умираат од некаква комбинација на суша и пожар што ги ослабна до точка каде што не се во можност да се одбранат од напад на бубачки“, додаде Амброуз.

Џиновските секвои, најголемите живи суштества на Земјата, преживеале илјадници години во западниот дел на Калифорнија Сиера Невада, единственото место каде што овој вид е роден.

Но, како што климата станува сè пожешка и посува, џиновските секвои некогаш се мислеле дека се речиси непобедливи се повеќе загрозени од екстремни горештини, суша и шумски пожари.