ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Љубопитност

Кина планира да испрати панди во САД

Кина планира да испрати нов пар џиновски панди во зоолошката градина во Сан Диего, повторувајќи го својот пријателски гест кон Соединетите Држави откако речиси сите мечки на заем од американските зоолошки градини беа вратени во Кина кога односите меѓу двете нации почнаа да се влошуваат.

Претставниците на зоолошката градина во Сан Диего изјавија за Асошиетед прес дека доколку се одобрат сите дозволи и услови, двете панди, мажјак и женка, се очекува да пристигнат кон крајот на летото, околу пет години откако зоолошката градина ги испрати своите последни панди во Кина.

Рон Свејсгуд, директор на екологијата за обновување во зоолошката градина во Сан Диего, е среќен поради доаѓањето на пандите во зоолошката градина.

„Многу сум возбуден што можам да објавам дека во не толку далечна иднина ќе ги пречекаме џиновските панди во Алијансата за диви животни во зоолошката градина во Сан Диего. За жал, немаме конкретен датум. Сè уште работиме на ова со нашите партнери за соработка во Кина“.

Во ноември, кинескиот претседател Си Џинпинг ги зголеми надежите дека неговата земја повторно ќе почне да испраќа панди во САД, откако тој и американскиот претседател Џо Бајден присуствуваа на билатерален состанок во Северна Калифорнија и ветија дека ќе се обидат да ги намалат тензиите.

Кина размислува за пар кој вклучува женско потомство на Баи Јун и Гао Гао, двајца поранешни жители на зоолошката градина, рече Меган Овен од Алијансата за диви животни на зоолошката градина во Сан Диего и потпретседател на науката за заштита на животните во Wild.

Панда Баи Јун, која е родена во заробеништво во Кина, живеела во зоолошката градина повеќе од 20 години и таму родила шест младенчиња.

Таа и нејзиното младенче беа последните панди во зоолошката градина кога се вратија во Кина во 2019 година.

Другата панда, Гао Гао, е родена во дивината во Кина и живеела во зоолошката градина во Сан Диего од 2003 до 2018 година пред да биде вратена.

Црно-белите мечки долго време беа симбол на американско-кинеското пријателство откако Пекинг донираше панди на Националната зоолошка градина во Вашингтон во 1972 година, пред нормализацијата на билатералните односи.