KOHA.net

KULTURA

„Mirëdita, dobar dan“ подготвен за реприза во Белград со српските радикали

Фотографија од 10-тото издание на „Mirëdita, dobar dan!“ во Приштина

Фотографија од 10-тото издание на „Mirëdita, dobar dan!“ во Приштина

Кога остануваат уште 13 дена до отворањето на 11-тото издание на „Mirëdita, dobar dan!“ Вршителот на должноста градоначалник на Белград, Александар Шапиќ, се погрижи да го каже своето за ваков настан. Тој не го сака тоа во неговиот град - каде што отсекогаш наидува на протести од српските радикали - но знае дека не може да го спречи. Ваквите изјави немаат тежина за организаторите. „Би бил среќен да нема такви работи и активностите да продолжат без проблеми. Тоа би било добро изненадување и добар знак за српското општество“, изјави Куштрим Колиќи од „Интегра“.

Српските радикали со своите протести каде повикуваат на убивање Албанци веќе станаа нераскинлив дел од „Mirëdita, dobar dan!“ во Белград. Воведот на фестивалот, кој остави зад себе една деценија, во изданијата во главниот град на Србија отсекогаш биле собирите на групи кои се обидувале да го спречат неговото одржување. А сега, кога остануваат уште 13 дена до отворањето на 11-тото издание, на ова цели и в.д. градоначалник на Белград, Александар Шапиќ. Не сака ваков настан, но знае дека нема моќ да направи ништо. Организаторите немаат намера да престанат и изјавите на Шапик ги нарекоа бескорисни. 

„Ние како градска управа немаме законска можност да ги спречиме, но во никој случај нема да дозволиме нешто што е поврзано со градот Белград да им биде на услуга“, рече Шапик во соопштението објавено на Порталот „BeoInfo“. Тој повика да не се дозволуваат вакви демонстрации кои според него го нарушуваат уставниот и правниот поредок на Србија. Тој изјави дека фестивалот „ја фалсификувал и директно ја променил историјата со промовирање на таканареченото културно наследство на Косово, со исклучок на српското“.

Куштрим Колиќи, лидер на организацијата „Интегра“, која го организира фестивалот заедно со Младинската иницијатива за човекови права и Граѓанската иницијатива на Србија, не е изненаден од ваквите изјави. Според него, државните и локалните институции во Србија немаат ингеренции на просторите каде што „Mirëdita, dobar dan! ја развива дејноста. 

„Овие реакции не не изненадуваат, особено од националистичките политичари кои секогаш се обидуваат да користат вакви теми и настани за да го задржат својот политички профил. Нема ништо ново за „Добро утро, Добар дан“. Жал ми е само за овие реакции, кои првично се неграѓански, не ги почитуваат вредностите на меѓусебно почитување, разбирање, толеранција. Сепак, не сум изненаден од овие реакции“, изјави Колиќи за KOHEN. 

Одлучено е фестивалот да не ја прекине активноста на овогодинешното издание. Дури ваквите реакции ги гледа како дополнителен аргумент за неговото продолжение

„Важно е да се каже дека „Mirëdita, Dobar dan“ ќе продолжи и нејзините настани во овој случај ги нема во ниту една од подредените институции на Владата на Белград. Ова го гледаме како дополнителен аргумент дека фестивалот треба да продолжи и без дилема ќе одржи издание“, рече Колиќи, додека „Миредита, добар дан“ го оцени како единствен прозорец за гледање на општествата на двете земји од друга перспектива. особено правилниот наратив за војната во Косово. 

Што се однесува до изјавата на Шапиќи за наводно фалсификување на културното наследство, тој рече дека секој материјал и настан е изграден врз основа на факти. 

„Што и да испративме во Белград, било да е тоа публикации, книги, разни уметнички продукции, дефинитивно немаше намера да пропагира никаква наративност. Тие се засноваат на докази, а не на догми кои имаат политички цели да ја трансформираат историјата. Фестивалот остана единствен прозорец меѓу двете општества“, рече Колиќи. 

На протестите на радикалите често им се приклучуваа и политичките лидери. Во 2018 година, самиот радикален лидер Војслав Шешел го посети Центарот за културна деконтаминација. 

Минатата година во деветтото издание на фестивалот беше сменета стратегијата: со аларми за бомби. Свеченото отворање беше прекинато додека областа беше проверена од единица за деминирање. По околу половина час било потврдено дека се работи за лажна тревога. Од друга страна, протестот беше пригушен. Само петмина се спротивставија на фестивалот и се нарекуваа „радикалите од Приштина“. КОХА, која го следеше секое издание, објави дека демонстрантите носеле „знамиња“ со картата на границите на Косово, создадени од српското знаме. 

Чолиќ изјави дека би биле изненадени доколку оваа епизода не продолжи оваа година. 

„Немаме никаква прогноза за оваа година. Но, нема да бидеме изненадени ако има протести и аларми за бомби, што и да имало во изминатите години. Би бил среќен да нема такви работи и активноста да продолжи без проблеми. Тоа би било добро изненадување и добар знак за српското општество, повеќе отколку за нас“, рече тој. 

Дури и Софија Тодоровиќ, директорка на програмата Младинска иницијатива за човекови права, која е и коорганизатор на фестивалот „Mirëdita, dobar dan“, за REL изјави дека фестивалот не е засегнат од ваквите реакции.  

„Изјавата на Александар Шапиќи не влијае на организацијата на фестивалот, бидејќи фестивалот со години се одржува главно во приватни простори. Фестивалот никого не навредува“, рече Тодоровиќ. 

Годинешното 11-то издание се отвора на 27 јуни на „Дорќол плац“, каде ќе биде претставена претставата „Татко и татко“ во режија на Куштрим Колиќ. Промоции на книги, проекции на филмови, дебати за повоени наративи и музика ќе го карактеризираат овогодинешниот фестивал, кој ќе се одржи во Белград. 

Минатата година се одржа во Приштина. За разлика од српската престолнина, немаше проблеми во остварувањето на дејноста. Всушност, уште подлабок контраст беше солидарноста со жртвите од нападот во кој загинаа осум ученици од основно училиште на почетокот на мај минатата година. На скалите на Народниот театар на Косово беа запалени свеќи во знак на солидарност. 

Културната, уметничката и социјалната сцена на Србија три дена беше претставена со филмски и театарски проекции, промоции на книги и концерти. Програмата беше заокружена со сценска уметност која повикува да се даде љубов.

Тој има намера да го стори истото три дена во Белград.