ФИФА Евро 2024 KOHA.net

KULTURA

Екипата на „Руга“ слета во Кан, населена е трибината на Косово

КАНСКИ ФИЛМСКИ ПАЗАР

Косовскиот штанд на Филмскиот маркет во Кан, вторник (Фото: ФБ/ККК)

Иако се уште не се видени на црвениот тепих, членовите на екипата на филмот „Патот“ се во центарот на вниманието и во вторникот во Кан се сретнаа со оние меѓу кои им е удобно: членовите на светските фестивали. „Беше убава атмосфера, бидејќи имаше многу значајни гости од филмската индустрија, особено имавме голема посетеност на програмери од некои од најголемите фестивали во светот и тоа беше нешто што многу не израдува. Имаше програмери од „Санденс“, „Берлинале“, Венеција, Талин, Сараево, Торонто и други“, рече Блерта Зеќири, директорка на Кинематографскиот центар на Косово.

EСетот на филмот „Патот“, косовскиот филмски кандидат за „Златната палма“ веќе пристигна на Канскиот филмски фестивал, а причина од вторник беше присуството на членовите на режисерот Самир Карахода на штанд на Кинематографскиот центар на Косово. Во чест на тимот беше организирана забава и присутни беа не само претставници на „фестивалот на фестивалите“, како што е познат Кан, кој годинава го одржува своето 77. издание, туку и на други светски настани. Оние од „тешка категорија“.

„Одржавме настан, кој го организиравме заедно со Амбасадата на Косово во Франција. Тоа беше многу убав прием што се одржа во чест на филмот „Патот“, кој е дел од официјалната конкуренција во Кан за категоријата краток филм. Целата организација беше направена за да се почитува режисерот Самир Карахода и главниот актер на филмот, а тоа е Мирон Карахода“, рече доцна во вторникот Блерта Зеќири, директорка на Кинематографскиот центар на Косово, кој ја продолжи традицијата на претставување на „ Marché du Film“, кој се смета за најголемиот филмски пазар во светот. Зеќири е таму од отворањето на Фестивалот минатиот вторник.

Беше убава атмосфера, бидејќи имаше многу значајни гости од филмската индустрија, особено имавме голема посетеност на програмери од некои од најголемите фестивали во светот и тоа беше нешто што многу не израдува“, опиша Зеќири. . Списокот на гости доаѓа најдоцна од фестивалите од категорија А.

Дел од екипата на „Руга“ на косовскиот штанд на Канскиот филмски фестивал (Фото: ФБ/ККК)

Имаше програмери од „Санденс“, „Берлинале“, Венеција, Талин, Сараево, Торонто и други“, рече Зеќири.

Уште минатата недела кога беше отворен штандот бр. 138, заеднички со Албанија, Зеќири го „предвидено“ вниманието што ќе го добие Косово оваа година, токму поради „Патот“.

„Светската премиера на филмот ја чекаме на 24-ти мај, а потоа на 25-ти ќе се одржи доделувањето на наградите каде се надеваме дека ќе се вратиме со некоја награда. Но, и да не се случи вакво нешто, за сите нас е извонредна награда да се биде дел од овој фестивал, бидејќи тоа е голема и моќна конкуренција“, рече Зеќири.

Премиерата ќе биде во театарот „Дебиси“, амблематичното гледалиште на Палатата на Меѓународниот филмски фестивал во Кан со капацитет од 1068 седишта. Карахода го напиша и сценариото за филмот Ток со неговиот син Мирон Карахода, кој игра во филмот. Во „трејлерот“ на „Руга“ се знае дека татко и син разговараат за војна. Тоа е приказна од земја која е свежа од војната, која се соочила со неа пред четврт век. Разговорот меѓу двајцата ја истакнува изгубената надеж и стравот од нова војна. Таткото го теши својот син дека оваа војна е тешка поради миграцијата од двете страни кои потенцијално би можеле да се борат. На пат од Приштина до меѓународниот аеродром „Адем Јашари“, низ дискусијата на дуото се отсликуваат проблемите на Косово во 2024 година, кои несомнено се поклопуваат со глобалните проблеми надвор од локалниот контекст. 

Режисерот Самир Карахода заедно со копродуцентот Ерол Билибани и уредникот Енис Сарачи не се непознати имиња во Кан, но и на други фестивали како „Берлинаља“, тој на Торонто и „Сандес“. Во јуни 2021 година, за прв пат, локален филм влезе во конкуренција за „Златна палма“. Краткиот филм на Карахода „Па венд“ беше дел од официјалната конкуренција во категоријата кратки филмови. Но, неговата приказна не заврши тука. Во септември 2021 година, ја доби наградата за најдобар краток филм на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто. Се отвори патот за „Оскар“. „Овој успех ќе продолжи да го одржува темпото на промоција на нашата кинематографија“, би рекол тогаш Карахода.

„Успеавме да го испратиме во Кан и Торонто. За нас ова беше успех. Самир сега има три почесни награди: онаа на Берлинале, Кан и Торонто. Не постои режисер на светот кој снимил два филма и го има овој успех“, изјави продуцентот Ерол Билиобани. Но, „залаковите“ постојано доаѓаа и се зголемуваа. Кога се мислеше дека со тоа ќе заврши патот на успехот, во јануари 2022 година ја доби наградата на жирито во категоријата кратки филмови на „Филмскиот фестивал Санденс“.

Сега Карахода и неговите пријатели го задржуваат ритамот дури и со „Рругес“, неговиот трет филм. Дури и првиот, „Во средината“ има историја на историски успеси. Со овој проект тој за прв пат го стави името на Косово во официјална конкуренција на „Берлиналес“, еден од најистакнатите фестивали од категоријата А, каде што премиерно беше прикажан во февруари 2019 година.

За цело Косово, како толку мала земја, фактот што сме присутни во Кан е голем настан, благодарение на неуморната работа на Самир и на целата екипа на филмот „Патот““, рече Зеќири. Тој ги повтори честитките за „Златната палма“. Наградата што го чека Косово во петок.