ФИФА Евро 2024 KOHA.net

KULTURA

Долгоочекуваниот документарен филм за „Лед Цепелин“ е најавен како уникатен наратив

Лед Цепелин

Станувањето на Лед Цепелин го следи формирањето и раните години на Лед Цепелин. Тоа е независна продукција направена со целосна соработка на бендот и е првпат членовите на „Лед Цепелин“ да се согласат да учествуваат во биографски документарен филм.

Becoming Led Zeppelin ја раскажува приказната за бендот преку сметките на неговите членови, со нови интервјуа со гитаристот Џими Пејџ, вокалистот Роберт План и басистот Џон Пол Џонс, како и претходно неемитувани разговори со починатиот тапанар Џон Бонам. Документарецот содржи и досега непознат материјал од архивата на членовите на бендот

Првиот официјален документарен филм за легендарниот рок бенд „Лед Цепелин“, насловен како „Да се ​​стане Лед Цепелин“, конечно е подготвен за прикажување во кината, пишува „Пичфорк“. Опишан како „хибриден документарно-концертен филм“ сè уште недовршен, тој беше премиерно прикажан на Венецискиот филмски фестивал. Веќе завршено, ова дело на режисерот Бернард МекМахон го купи „Sony Pictures Classic“, но точниот датум кога ќе се појави на големите екрани се уште не е објавен.

Becoming Led Zeppelin ја раскажува приказната за бендот преку сметките на неговите членови, со нови интервјуа со гитаристот Џими Пејџ, вокалистот Роберт План и басистот Џон Пол Џонс, како и претходно неемитувани разговори со починатиот тапанар Џон Бонам. Документарецот содржи и досега непознат материјал од архивата на членовите на бендот, како и домашни снимки и семејни фотографии и снимки од концертите во 1969 година.

„Кога ја видов претходната верзија на филмот, беше неверојатно. Тоа беше енергијата на нарацијата, моќта на музиката е феноменална“, вели Пејџ во материјалот кој им е достапен на медиумите, додека режисерот МекМахон додал дека со години се работи за да може документарецот да биде искусни во кино со најдобриот можен звук.

„„Да се ​​стане Лед Цепелин“ го следи формирањето и раните години на „Лед Цепелин“. Станува збор за независна продукција направена со целосна соработка на бендот и првпат членовите на „Лед Цепелин“ се согласија да учествуваат во биографски документарен филм. Како проект во тек, беше прикажан на 78. издание на Венецискиот филмски фестивал и ја крена публиката на нозе со десетминутен аплауз“, е описот на документарецот. Го следи патувањето на Џими Пејџ, Џон Пол Џонс, Џон Бонам и Роберт Плант низ музичката сцена од 60-тите години, нивната средба во летото 1968 година и нивниот метеорски подем во текот на 1969 година, кулминирајќи во 1970 година кога Лед Цепелин станаа група број еден во светот.

Кога Џон Пол Џонс го даде својот благослов за снимањето на документарниот филм, тој рече дека „е вистинското време тие да ја раскажат својата приказна преку свои зборови. „Тоа беше вистинско време да се сними филмот“, рече тој. Роберт Плант го спомна документарецот на МекМахон,  „Американски еп“ - номиниран за „Еми“ во 2017 година, што го донесе извештајот за раните американски музички снимки од 20-тите години - како причина што го убеди да се согласи да соработува со него на документарниот филм посветен на „Лед Цепелин“.

„Becoming Led Zeppelin“ беше најавен уште во 2019 година за да го одбележи половина век на групата.