ФИФА Евро 2024 KOHA.net

KULTURA

Роберто Кавали – моден револуционер, луксузна икона

Роберто Кавали (15 ноември 1940 - 12 април 2024 година)

Роберто Кавали (15 ноември 1940 – 12 април 2024 година) на неговата ревија во Будва, Црна Гора, на 10 јуни 2013 година (Фото: Саво Прелевиќ/AFP)

„Модата е дел од нашиот живот. Кога ќе се разбудите наутро велите: „Каква облека ќе облечам за да изгледам убаво, фантастично, секси и посебно“. Затоа ми се допаѓа да бидам дизајнер, бидејќи можам да ја користам мојата работа за да ги контролирам расположението и животите на луѓето“, изјави модниот дизајнер Роберто Кавали, кој почина во петокот. И повеќе од пет децении ја „контролираше“ светската мода на која и даваше луксуз и сјај

Роберто Кавали остави свој белег во светот на модата со употребата на уникатни и фасцинантни материјали во дизајни со животински принт. Познатиот италијански дизајнер почина во петокот во Фиренца. Имаше 83 години.

Наследството на Роберто Кавали ќе живее преку неговите креации, неговата љубов кон природата и преку неговото семејство, кое многу го негуваше“, стои во пораката објавена од неговиот познат бренд на социјалните мрежи. 

Кавали е роден во Фиренца во 1940 година. Неговиот дедо, Џузепе Роси, бил истакнат сликар. Кавали тргна по неговите стапки со запишување на Академијата за уметности во Фиренца, каде што почна да експериментира со сликарството и текстилот.

Со текот на времето, тој разви иновативна техника за печатење на кожа која му обезбеди соработка со големите модни куќи како што се: „Херме“ и „Пјер Карден“ и го доведе до креативен пат изграден на естетски и одличен стил.

Стилот на Кавали остана суштински непроменет во текот на неговата кариера

„Модата е дел од нашиот живот. Кога ќе се разбудите наутро велите: „Каква облека ќе облечам за да изгледам убаво, фантастично, секси и посебно“. Затоа сакам да бидам дизајнер, бидејќи можам да ја користам мојата работа за да ги контролирам расположенијата и животите на луѓето“, изјави Кавали за CNN во 2008 година.

Тој ја претстави првата колекција под негово име во Париз во 1970 година, пред да дебитира на модните писти во Фиренца и Милано во 1972 година. Истата година, Кавали го отвори својот прв бутик во Сен Тропе, крајбрежниот град на Франција. кој стана еден од симболични продавници на гламур и луксуз во земјата.

Во 1980 година, Кавали се ожени со австриската манекенка и кралица на убавината Ева Марија Дирингер, која се приклучи на неговиот бизнис како креативен директор. Двојката има три деца заедно - Кавали имаше уште две од првиот брак - и нивниот брак траеше три децении. Дизајнерот го доби своето шесто дете во 2003 година, со неговата партнерка Сандра Нилсон.

Во средината на 90-тите, Кавали направи револуција во светот на тексас со низа иновации, меѓу кои и тексас фармерки, кои ги измисли со додавање на алкохол во ткаенината. Покрај материјалите со животински принт и кожа, тексасот стана суштински елемент на неговиот стил, што доведе до создавање на помладешки бренд наречен Just Cavalli во 1998 година.

За време на говорот на Универзитетот во Оксфорд во 2013 година, Кавали ја објасни својата страст за материјали од кожа од диви животни, кои ги користел во сè, од фармерки до фустани што ги носат ѕвездите на црвениот тепих: „Ја сакам природата. Животните имаат најубава кожа. Бог ги создал многу убави. Жените ги сакаат овие материјали, затоа што прават да се чувствуваат природно во нив“, изјави Кавали.

Во текот на 2000-тите, италијанскиот дизајнер го отвори и своето прво кафуле во Фиренца, како и ноќниот клуб „Just Cavalli“ во Милано, кој стана најпознатата дестинација за љубителите на ноќниот живот во овој град. Тој беше меѓу првите дизајнери кои лансираа колекција облека во соработка со компанијата H&M во 2007 година. Тој исто така го прошири својот бизнис со дизајнирање на апарати за домаќинство. Кавали не застана тука бидејќи во 2005 година лансираше бренд на вотка во Соединетите Американски Држави.

Со текот на времето, Кавали разви иновативна техника за печатење на кожа која обезбеди соработка со големите модни куќи.
 

Кавали се повлече од активна работа во својата модна компанија во 2015 година, избирајќи го дизајнерот Питер Дандас да го замени како креативен директор. Само три години подоцна, Дандас се повлече и беше заменет со Пол Сариџ, кој беше на чело на иконската компанија до 2019 година. 

Истата година, по период на финансиски тешкотии што доведоа до банкрот, бизнисот беше купен од приватна инвестициска фирма со седиште во Дубаи, која оттогаш го назначи дизајнерот Фаусто Пуглиси да создава свои модни колекции. 

„Драг Роберто, можеби никогаш повеќе нема да бидеш физички со нас, но знам дека секогаш ќе го чувствувам твојот дух во мене. Најголема чест во мојата кариера е да работам под твоето наследство и да создавам за брендот што го основавте со таква визија и стил“, напиша Пуглиси. "Почивај во мир! Ќе ви недостигаат и ќе ве сакаат толку многу што вашето име ќе живее како светилник на инспирација за другите, а особено за мене“.