KOHA.net

KULTURA

Дуа Липа се враќа на „Брит наградите“ со трофеи

Пејачката од Косово по две години пауза се врати на доделувањето на „Брит авордс“, добивајќи го следниот трофеј во сабота навечер. Во категоријата за најдобра песна од поп жанрот триумфираше со „Dance the Night“, саундтракот на филмот „Барби“. Тоа е нејзин седми трофеј на доделувањето на „Brit Awards“. Годинава со шест трофеи рекордот го собори уметникот Реј, кој своевремено беше номиниран со диџеј Регард од Косово.

Дуа Липа се врати на најголемата церемонија на доделување награди во британската музичка индустрија. Пејачката со корени од Косово ја доби наградата за најдобра поп песна на церемонијата на „Brit Awards“ во саботата вечерта во Лондон. Таа победи со „Dance the Night“, саундтракот на филмот „Barbie“.

По добивањето на наградата Липа им се заблагодари на фановите велејќи дека без нив нема да биде таму каде што е сега.

„Неверојатно, ви благодарам многу! Верувам дека има повеќе од една причина... моите обожаватели се причината поради која сум тука. Затоа, сакам да кажам: „Благодарам на секој од вас што гласаше за мене“. Тоа значи многу. Многу, многу сум среќен што сум овде. Вие луѓе ми го дадовте ова радикално верување дека можам да направам сè, можам да се обидам и да експериментирам... Вие сте тука за да ме поддржите. Целата љубов, оптимизам и поддршка е она што ме инспирира, затоа ви благодарам многу“, рече Липа додека се заблагодари на својот тим за сработеното.

Сликата
Липа беше поканета да ја отвори годинешната церемонија со интерпретација на новиот хит „Тренинг сезона“ (Фото: АП)

Липа е номинирана во две други категории: за најдобра песна на годината и најдобар изведувач. Но, тоа беше англискиот уметник, Реј, кој ја победи во двете категории. Таа дури влезе во историјата за најмногу освоени награди во една година. Доби шест награди, вклучувајќи ги и главните за изведувач и најдобар албум со „My 21st Century Blues“. Таа веќе влезе во историјата со седум номинации. 26-годишната поп-ѕвезда доби и трофеи како „Најдобар текстописец“, „Најдобра R&B изведба“, како и „Најдобар британски изведувач“.

Но, на Липа беше да ја отвори годинешната церемонија со интерпретација на новиот хит „Тренинг сезона“.

Липа, Роб Бекет и Ели Гулдинг беа меѓу многуте познати личности кои продефилираа на црвениот тепих по тој повод, пред да влезат во О2 арената во Лондон за да ја започнат забавата за доделување награди. По Липа, на сцената излегоа уметници како: Кајли Миног, Реј, Калвин Харис и Ели Гулдин, Тејт Мекреј и други.

Сликата
Реј со шест трофеи го собори рекордот на „Brit Awards 2024“. Во 2021 година е номинирана за соработка со диџеј Регард од Косово

Познатиот шкотски диџеј и продуцент, Калвин Харис, беше награден со награда во категоријата „Најдобра танцова изведба“. Меѓу меѓународните уметници наградени со награди во текот на вечерта беа СЗА, која беше прогласена за „Најдобар меѓународен уметник“, Мајли Сајрус ја освои наградата „Најдобра меѓународна песна“ за хитот „Flowers“, додека „Најдобра меѓународна група“ беше прогласена како „ Бојгениј“.

Специјалната награда за кариера „Глобална икона“ годинава и беше доделена на австралиската поп-уметница Кајли Миног. 

Последен пат Дуа Липа триумфираше на „Brit Awards“ во 2022 година кога го зграпчи трофејот што ја круниса како: Најдобра поп/R&B изведувач. Таа година не беше присутна на церемонијата, таа ги искористи социјалните мрежи за да ја сподели радоста со своите следбеници. Тој им се заблагодари на сите за гласовите.

Сликата
Липа беше номинирана и во две други категории: за најдобра песна на годината и најдобар изведувач (Фото: АП)

„Како и да е, посакуваме да бевме во Лондон да прославиме со вас - вежбавме да го приредиме најдоброто шоу за вас“, напиша таа. Таа година не освои награда, иако беше номинирана за најдобра поп/R&B песна. Историјата на Дуа Липа со најголемите музички награди во Обединетото Кралство започна во 2018 година кога ја однесе наградата за најдобар женски соло изведувач и за најмлад уметник за пробив. Една година подоцна, таа повторно ја доби наградата за најдобра песна со „Еден бакнеж“. Иако не беше меѓу номинираните во 2020 година, тој се врати во 2021 година со тројна номинација. Победи во две категории. Липа ја доби наградата за најдобар британски женски изведувач и ја освои наградата за најдобар албум. Во категоријата за најдобар албум триумфираше со „Future Nostalgia“ која му го даде епитетот алфа на диско. Таа година не успеа да триумфира во категоријата за најдобра песна со хитот „Физикал“. Липа беше меѓу музичарите кои настапија и во 2021 година, носејќи дел од нејзините хитови на церемонијата на која физички присуствуваа 4 луѓе и се емитуваше во живо. „Ви благодарам многу, чест е што повторно сум овде и на сцената. Последен пат кога бев овде во 2018 година реков дека сакам да видам повеќе жени на оваа сцена и три години подоцна многу сум среќна што го гледам ова“, изјави тогаш Липа. Липа се појави пеејќи ја песната „Love Again“ во метрото на Лондон. Таму почна да го пее и хитот „Физикал“. Сепак, однапред снимениот настап продолжи во живо во „О2 Арена“. Оваа промена ја направи токму со „Physical“, песната со која имаше намера да ја добие наградата за најдобра песна (британски сингл). По хитот „Hallucinate“, таа го заврши својот настап со суперхитот „Don't Start Now“ и зборовите „Future Nostalgia“.

Па, Реј, кој годинава ги шокираше „Brit Awards“ со шест трофеи, има приказна поврзана и со друг музичар од Косово - Дардан Али, познат како диџеј Регард. Во 2021 година, тој беше номиниран за најдобра британска песна за „Secrets“ со ѕвездата на „Brit Awards 2024“. Тоа беше годината кога Дуа Липа ги победи во оваа категорија и беше прогласена за кралица на тоа издание.  

Подготвија: Ендрит Бериша и Едона Бинаку

Прочитајте исто така: https://www.koha.net/kulture/404092/dj-regardi-i-kosoves-ne-skenat-boterore-gjithcka-mund-te-arrihet/