KOHA.net

KULTURA

Скорсезе: Киното не умира, туку се трансформира

„Никогаш не требаше да биде едно, сингл и непроменливо“, рече Мартин Скорсезе на „Берлинале“, каде беше почестен со „Златна мечка“ за животно дело. „Можеби и киното порано беше нешто“, објасни тој. Денес, со технологиите кои брзо се развиваат, платформите за кино се менуваат, но режисерот смета дека сè уште можеме да задржиме една работа: „индивидуалниот глас“. „Индивидуалниот глас, морам да кажам, може да се изрази на TikTok или во четиричасовен филм или во минисерија“, рече тој. „Мислам дека не треба да дозволиме технологијата да не плаши. Едноставно, треба да се насочи во вистинската насока“, рече тој и додаде дека треба да се дозволи да се појават лични визии, а не само „нешто што се троши и фрла“.

„Опиши го Мартин Скорсезе со еден збор“, беше прашањето што го постави новинар на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин, режисерот и продуцентот едноставно одговорија: „Тоа е мистерија“.

Ако има нешто што треба да се каже, тоа е дека Скорсезе без сомнение е споменик во филмската историја.

81-годишниот режисер и продуцент веќе е почестен со голем број награди за животно дело, меѓу кои и онаа на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал „Берлинале“, кој го одликува со „Златна мечка“ за животно дело.

Режисерот е исто така посветен на зачувување на филмот и е жесток промотор на обновената и класична кинематографија. Оваа страст се почувствува и на прес-конференцијата одржана во вторникот, пред доделувањето на наградите, кога тој опширно разговараше за дела од сите епохи и делови од светот.

Но, друг новинар праша како го оценува неговото влијание врз другите филмаџии?

Кога бил помлад, Скорсезе одговорил дека е „полн со амбиции и его“ - во следната реченица шегувајќи се дека веројатно никогаш не ги изгубил тие карактерни црти. Но, тој додаде: „Се трудам, затоа што понекогаш ми се појавува на патот“.

Од 1967 година, Скорсезе има снимено 26 играни филмови и многу други документарни филмови.

Неговото последно дело, Убијците на цветната месечина, се фокусира на систематското убивање на членовите на заедницата Осаж за нивната земја богата со нафта од страна на белите доселеници во 1920-тите, приказна заснована на историски факти.

Филмот доби десет номинации за Оскар, вклучително и една за Лили Гладстон, која стана првата Индијанка која беше номинирана за Оскар.

Но, заедно со признанијата, на Скорсезе не му е непозната контроверзноста околу неговите филмови.

Еве пет од филмските контроверзи кои исто така се дел од неверојатното наследство на Мартин Скорсезе.

Честопати беше обвинуван за величење на насилството: Режисерот ја идентификувал својата активност со теми како што се: мачо ставови, крваво насилство и „Католичка вина“ - во раните фази на неговата кариера.

Графичкото насилство во „Таксист“ (1976) и фактот што тогаш 12-годишната Џоди Фостер ја презеде улогата на дете проститутка резултираше со оценка како контроверзно дело, доведувајќи го во прашање ова ремек дело кое ја освои наградата „ Златна палма“.

Придонесе за неславната репутација на филмот беше главниот јунак, кој ја прикажа заблудата развиена од човек по име Џон Хинкли Џуниор, кој се обиде да го убие претседателот Роналд Реган во 1981 година затоа што сакаше „да се обиде да ја „импресионира Џоди Фостер“.

За некои критичари, Скорсезе треба подиректно да го осуди однесувањето на неговите протагонисти во неговите филмови.

Но, Скорсезе смета дека таквите моралистички ставови „надвор досадни“, како што неодамна рече во дискусијата со Тимоти Шаламет за „GQ“, мислејќи на реакцијата на „Волкот од Волстрит“ (2013) пред една деценија. Филмот беше обвинет и за „глорифицирање на психопатското однесување“ во моментот на неговото објавување.

„Последното Христово искушение“ и обвинувања за богохулење: Пред да ја открие својата страст за киното, Скорсезе првично планирал да стане свештеник, а тој сè уште се идентификува како католик. Тој истражуваше прашања за верата во многу од неговите филмови, но Последното искушение на Христос (1988) беше оној што најмногу ги налути конзервативните католици. Филмот вклучува секвенца каде Исус (го игра Вилем Дефо) има секс со Марија Магдалена.

Проекциите на филмот беа придружени со протести; филмот беше забранет во различни земји, вклучувајќи ја и Аргентина, родното место на папата Франциско. Во меѓувреме, односите меѓу Ватикан и провокативниот католички режисер се чини дека се одмрзнаа. По проекцијата на филмот „Тишина“ во 2016 година во Рим, за прогонството на христијаните језуити во Јапонија од XNUMX век, каде Скорсезе ја имаше првата средба со папата.

Претходно оваа година Скорсезе објави дека планира уште еден филм за Христос, базиран на романот „Животот на Исус“.

Тој им направи непријатели на обожавателите на кинематографскиот универзум „Марвел“: Во интервју за списанието Empire во 2019 година, Скорсезе изјави дека не ги сметал филмовите за суперхерои на Марвел за филмска продукција. Тој ги спореди со „забавни паркови“ и тврдеше дека им недостига емоционална и психолошка длабочина што ја поврзува со вистинското кино. Режисерите и ѕвездите на Marvel Cinematic Universe беа повикани да реагираат на неговите коментари и да ја одбранат мега-франшизата.

Оваа тема се претвори во бескрајна дебата меѓу него и фановите на суперхероите на „Марвел“.

Неговото скапо партнерство со Netflix ги крена веѓите - и не треба да се плашиме од TikTok: Дури и самиот Скорсезе се согласи дека филмската индустрија треба да се промени. Додека тој еднаш тврдеше дека услугите за стриминг ја „обезвреднуваат“ кинематографијата намалувајќи ги филмовите на „содржина“, тој подоцна се здружи со Нетфликс за „Ирецот“ (2019), неговиот филм со Роберт де Ниро, Ал Пачино и Џо Пеши. Режисерот објасни дека никој друг во Холивуд не бил подготвен да плати за продукцијата, која се карактеризира со пионерска и скапа технологија за подмладување. Буџетот на овој филм беше проценет до 250 милиони долари. И покрај тоа што луѓето би можеле да заклучат од неговите изјави, Скорсезе не верува дека киното умира: „Тоа се трансформира. Никогаш не требаше да биде едно, единствено и непроменливо“, рече тој на Берлинскиот филмски фестивал. Можеби некогаш киното беше нешто, објасни тој. Денес, со технологиите кои брзо се развиваат, платформите за кино се менуваат, но режисерот смета дека сè уште можеме да задржиме една работа: „Индивидуалниот глас“.

„Индивидуалниот глас, морам да кажам, може да се изрази на TikTok или во четиричасовен филм или минисерија“, рече тој. „Мислам дека не треба да дозволиме технологијата да не плаши. Само треба да се режира во насока на правото“, рече тој, додавајќи дека треба да се дозволи да се појават лични визии, а не само „нешто што се троши и фрла“. „Она што е модерно умира за еден ден“, потенцираше познатиот режисер.

Тој е обвинет дека снима филмови во кои недостасуваат ликови кои прикажуваат силни жени: Оваа дебата беше присутна во текот на неговата кариера, но повторно се разгоре по објавувањето на „Ирецот“, каде ликовите зборуваа само неколку зборови во три и пол часовниот филм. Но, подлабокото навлегување во неговите филмови открива дека влијателниот режисер, исто така, режирал дела со силни актерки и понудил повеќе нијансирани портрети на жените, вклучувајќи ги Алис не живее овде повеќе (1974) и Добата на невиноста“ (1993) или неговите последната серија на „Нетфликс“ со иконата на Њујорк, Фран Лебовиц.

Режисерот ја опишува својата работа како истражување на човештвото кое нема многу врска со родовата поделба, како што нагласи во неодамнешното интервју за „The Guardian“: „Се обидувам да најдам кои сме ние како луѓе, како организам, од до од кого се создадени нашите срца“.

Преземено од „Дојче веле“. Превод: Енис Битиќи