KOHA.net

KULTURA

„The Earth Within Me“ раскажува идентитетски приказни во британскиот „Raindance“.

Филмот „Toka brenda meje“ во режија и сценарио на Фисник Максвил утре ќе биде премиерно прикажан во Англија во рамки на програмата на филмскиот фестивал „Рејнднс“. Покрај тоа, филмот се натпреварува во две категории

Патувањето во различни земји на филмот „The Land Within“ во режија на Фисник Максвил продолжува една година по неговата светска премиера.

Наративот во филмот за враќањето во татковината, првата љубов и соочувањето со минатото и сегашноста ќе и се открие на англиската јавност денеска, петок. Фестивалот на независен филм „RainDance“, кој се смета за еден од најголемите од ваков вид, е следното обраќање.

Режисерот на филмот, Фисник Максвил, изјави дека сите билети за филмот се веќе продадени. Учеството на англискиот фестивал го оцени како значајно поради квалитетот на филмовите кои се претставени во нивната програма.

„Се надевам дека филмот ќе има голем интерес, иако утрово колку што разбрав сите билети се продадени. Ни претставуваше голема чест што филмот е закажан во петок во 20:00 часот, што навистина е „прајм-тајм“ за нас. Многу е важно да се учествува на овој фестивал, бидејќи има многу малку филмови кои се исклучително добри“, рече режисерот и сценарист на филмот.

Филмот „Toka brenda meje“ во овогодинешното издание на Фестивалот со 31-годишна традиција се натпреварува во категоријата за најдобар режисер, како и за наградата „Discovery Award“. Додека во вториот, филмот на Максвил се натпреварува со уште седум други филмови, со тоа што за режисер е во конкуренција со ирскиот режисер Џек Хадсон за филмот „Ден на борбата“ и со шпанската режисерка Изабел Сиоксет која се натпреварува со филмот „Ун љубов“.

Филмот, кој е копродукција меѓу Косово и Швајцарија, имаше премиера насекаде, каде што беше и награден. Според Максвил, најважна била главната награда - „Најдобар филм“ на 15-тото издание на „При филм фест“, што се одржа овој септември.

„Помина речиси една година кога филмот патува откако беше премиерно прикажан во „Талин“ минатата година во ноември, оваа година всушност имавме многу убави премиери, како во Швајцарија на некои фестивали и ја имавме премиерата во Мексико. За мене можеби најважно беше што учествувавме на „Прифест“, каде победивме како најдобар филм“, изјави Максвил.

Неговиот филм ја отвори и годинешната програма на меѓународниот филмски фестивал „ПриФест“ каде премиерно беше прикажан на локално ниво.

Косово годинава немаше кандидат за наградата „Оскар“. Во десеттата година од можноста да се има кандидат, Комисијата за избор на Кинематографскиот центар на Косово во септември оцени дека овогодинешните натпреварувачи не се достојни за учество.

Членовите на комисијата: Ветон Нурколлари, Калтрина Красниќи, Севдије Кастрати, Дорунтина Баша, Фатмир Спахиу, Куштрим Хоџа и Илка Брада ги разгледаа апликациите за „Тока внатре место“ во режија на Фисник Максвил, „Албанска девица“ во режија на Бујар Алимани, „Јас сакам ти повеќе“ на режисерот Ерблин Нуши и документарниот филм „Канските актери“ на режисерот Ментор Спахиу.

Во разговор за KOHEN, Максвил ја коментираше одлуката да не се испрати локален филм на „Оскар“ оваа година.

„Тоа беше навистина многу тешка одлука за мене и не само лично, туку и за целата индустрија беше неточна бидејќи мислам дека треба повеќе да се промовира. Знам дека има некои поплаки дека се разбира што се случило, какви се поплаките зошто Косово не испрати филм на „Оскарите“. Тоа беше многу тежок момент за мене и за индустријата, бидејќи мислам дека секој филм што ќе го претстави Косово ќе покаже дека сме активни, дека имаме филмови и дека правиме филмови што се прикажуваат во меѓународни земји. За жал, тоа беше многу тешка одлука“, изјави режисерот Максвил.

Англиската премиера ќе биде проследена со сесија со прашања и одговори со публиката и уметничката јавност.

Дејството на филмот се случува во 2008 година, каде што ексхумацијата на останки во селска масовна гробница носи тајни од минатото.

„Комплексно испитување на семејната динамика поставена на позадината на етничкиот конфликт. Филмот се одвива во две временски линии – една во сегашноста, каде што Ремо конечно може да се справи со своите нерешени прашања и една во минатото, кога судбината на бебето Ремо се менува по семејна трагедија. Вината и омразата се теми совршено симболизирани од волците кои го опкружуваат селото, оставајќи ја Уна парализирана додека не бидат поразени“, напиша кураторката на филмови на фестивалот Реинденс за „Земјата внатре“.

Филмот ја имаше светската премиера на филмскиот фестивал во Талин Црните ноќи во Естонија во ноември минатата година. Таму ја добива првата награда за најдобар уметнички филм.

Наративот во филмот е за Ремо, улога што ја игра Цвеќарницата Бајгора, емигрант од швајцарската држава. Покрај него, главната улога е Уна, која ја толкува Луана Бајрами. Таа се грижи за својот татко кој е неподвижен и не може да зборува. Додека масовните гробници се именител на се, се знае дека тие се производ на меѓуетничка омраза. Самиот Ремо е син на Албанец и Србин, кои беа убиени поради меѓуетничка омраза.

Во филмот играат и актерите: Арта Мучај, Арменд Смајли, Луан Јаха, Ирена Алиу, Кумрије Хоџа, Мели Ќена, Чун Лајчи и други.

Следното поглавје доаѓа номинацијата за две награди на „Raindance“ во Англија, настан што ова издание го одржува од 25 октомври до 4 ноември во центарот на Лондон. Според Фестивалот, настанот привлекува околу 16 посетители секоја година, вклучувајќи и 500 професионалци од филмската индустрија.

„Raindance“ е најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија. Одржувајќи го своето 31-во издание во 2023 година, „Raindance“ го зазеде своето место во срцето на бучниот филмски кварт во Лондон. Филмскиот фестивал „Raindance“ е официјално признат од Американската академија за филмски уметности и науки, Британската академија за филмска и телевизиска уметност и „British Independent Film Awards“. Филмовите кои ќе влезат во потесниот круг ќе бидат прифатливи за избор на „Оскар“ и БАФТА“, стои во презентацијата на настанот на нивната веб-страница.