KOHA.net

HRONIKA

Убиен е Оливер Ивановиќ

-ВЕСТА СЕ АВЖУВА КОНТИНУИРАНО-


Реакција на Русија за убиството на Ивановиќ

[22:46] - Руската амбасада во Белград соопшти дека убиството на Ивановиќ е обид за заплашување на српското население и доказ за недостигот на владеење на правото на Косово, пренесува Коха.нет.

Како што пренесе „блицот“, Амбасадата е длабоко шокирана од нападот.

Министерството за надворешни работи на Косово реагираше и ги покани меѓународните мисии во Косово да преземат мерки за евентуална забрана во регионот


Убиството на Ивановиќ можеби е снимено од безбедносните камери

[22:16] - Српските медиуми продолжуваат да пишуваат за денешното убиство на Оливер Ивановиќ, во кое е претставена и сообраќајната траекторија на осомничениот автомобил, кој можеби бил користен во убиството.

„Блиц“ пишува дека во партискиот објект во кој влегувал Ивановиќ имало две предни камери, кои сигурно го снимиле целиот инцидент на убиството.

Исто така, на патот каде што минувало осомниченото возило, кое било пронајдено изгорено на нешто повеќе од еден километар од местото на атентатот, сигурно било снимено од други безбедносни камери.

Прикажана е и траекторија на патот кој го поминал автомобилот „опел астра“ кој бил пронајден изгорен.

Инаку, во првичниот обдукциски извештај на Оливер Ивановиќ, се знае дека тој е застрелан до смрт со шест куршуми, од револвер од типот „застава М70А“, српско производство, познат како „долга деветка“.

На барање на семејството, обдукцијата е извршена во Клиничкиот болнички центар во Митровица, а процесот го воделе лекарите од Правниот институт на Косово, каде што учествувале и српски лекари.

„Има шест, четири куршуми излегоа од телото, два куршуми останаа во телото, повредите се во пределот на градниот кош и градниот кош“, изјави за Милан Ивановиќ, директор на Клиничко-болничкиот центар во Митровица. српските медиуми.

Според него, обдукцијата траела околу четири часа, а жртвата била повредена во виталните органи, горната аорта, вена и црниот дроб.

Ивановиќ беше убиен пред седиштето на неговата партија на улицата „Сутјеска“ во северниот дел на Митровица. Мотивите се непознати и нема осомничени за неговото убиство. Единствен доказ е изгорениот автомобил „опел астра“, кој е пронајден по убиството во населба на северот.


Откриен е типот на оружјето со кое е убиен Ивановиќ

[21: 07] – Во првичниот обдукциски извештај на Оливер Ивановиќ е познато дека тој е застрелан до смрт со шест куршуми, од револвер „застава М70А“ од српско производство, познат како „долгата деветка“.

На барање на семејството, обдукцијата е извршена во Клиничкиот болнички центар во Митровица, кој процес го воделе лекарите од Правниот институт на Косово, каде што учествувале и српски лекари, пренесува Кп.

„Има шест, четири куршуми излегоа од телото, два куршуми останаа во телото, повредите се во пределот на градниот кош и градниот кош“, изјави за Милан Ивановиќ, директор на Клиничко-болничкиот центар во Митровица. српските медиуми.

Според него, обдукцијата траела околу четири часа, а жртвата била повредена во виталните органи, горната аорта, вена и црниот дроб.

Ивановиќ беше убиен пред седиштето на неговата партија на улицата „Сутјеска“ во северниот дел на Митровица. Мотивите се непознати и нема осомничени за неговото убиство. Единствен доказ е изгорениот автомобил „опел астра“, кој е пронајден по убиството во населба на северот.


Оливер Ивановиќ е погребан во четврток во Белград

[20: 51] - Лидерот на Граѓанската иницијатива, Оливер Ивановиќ, убиен денеска во Митровица, ќе биде погребан во четврток, во 12:30 часот на Новите гробишта во Белград, во Авенијата на заслужните граѓани.

Граѓани на Митровица, но и од цела Србија, ќе му оддадат почит на разоткриеното тело во просториите на неговата партија.


Косовската полиција го откри сопственикот на автомобилот од кој беше убиен Ивановиќ

[19: 26] – Директорот на косовската полиција Шпенд Маџуни на заедничката конференција за медиуми со премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави дека КП има информации за потеклото на автомобилот од кој беше убиен Оливер Ивановиќ.

Без да даде повеќе детали за убиството на претседателот на Граѓанската иницијатива, Маџуни рече дека има доволно информации за трага на сопственикот на автомобилот.

„Овој автомобил беше без регистарски таблички, но успеавме да ги имаме потребните информации за потеклото на автомобилот и неговата сопственост. Не можам да дадам повеќе детали, но информациите со кои располагаме се доволни за трагање на сопственикот на овој автомобил“, изјави Маџуни.


Телото на Ивановиќ е предадено на семејството

[18: 41] - Убиеното тело на Оливер Ивановиќ околу 18:30 часот е предадено на неговото семејство.

Утре, како што е најавено, ќе биде погребан во Белград.


ЕУЛЕКС најостро го осудува убиството на Оливер Ивановиќ

[18:31] - Шефот на ЕУЛЕКС, Александра Пападопулу, со изјава за медиумите најостро го осуди убиството на Оливер Ивановиќ, пренесува Коха.нет.

Во оваа изјава се наведува:

„Мисијата ЕУЛЕКС ги повикува надлежните органи да дејствуваат брзо и ефикасно со цел да се уапсат сторителите на овој макабарски чин. Нашата мисија е подготвена да обезбеди поддршка според нејзиниот мандат“.

„Во мое име и во име на мисијата ЕУЛЕКС, изразив искрено сочувство до семејството и пријателите на г-дин Ивановиќ. Апелирам до оние кои имаат какви било релевантни информации кои можат да доведат до можни апсења во врска со убиството на г. Ивановиќ, да го пријави кај надлежните. Апелирам до целата заедница да задржи смиреност и достоинство во овие тешки моменти“.


Во цела Србија се свикуваат митинзи за Оливер Ивановиќ

[18: 24] - Во многу градови на Србија вечерва од 19 часот ќе биде оддадена чест на Оливер Ивановиќ. Поканата за собири е иницирана од корисници на социјалната мрежа Твитер, јавува Косев.

„Вечерва Србија се собира во чест на Оливера Ивановиќ. Одиме да го почестиме овој храбар човек и да покажеме дека #NasJeIpakViše (Ние сме уште повеќе).

Според овој српски портал од Митровица, пренесува Коха.нет, на сите социјални мрежи владее голема тага.

„Дојдете граѓани на Србија, организирајте се. Соберете се вечерва во 19:00 часот во сите градови, цела Србија да запалиме свеќи за Оливер Ивановиќ, нека биде светлина;

Оливер, почивај во мир голем човеку, Србин, вистински патриот! Ви благодариме за борбата! Ви благодариме за вашата храброст! Благодарам за вистината“, се некои коментари на Твитер со хаштаг #NasJeIpakViše.


Направена е обдукција, во телото на Ивановиќ се пронајдени 6 гранати од револвер

[17: 55] Пред неколку моменти заврши обдукцијата на претседателот на Граѓанската иницијатива на СПД, Оливер Ивановиќ, кој беше убиен денеска во Северна Митровица.

Kallxo.com дознава дека форензичарите во неговото тело пронашле шест гранати од мало оружје.

Обдукцијата ја извршиле форензичарите на Косово во регионот на Митровица.

Претходно во текот на денот, главниот обвинител на Основното обвинителство во Митровица, Шиќри Сила, потврди дека двајца обвинители од ова обвинителство започнале истраги за убиството на лидерот на косовските Срби.


Швајцарија го осудува убиството на Ивановиќ, бара продолжување на дијалогот

[17: 13] – Швајцарија остро го осуди насилното убиство на Оливер Ивановиќ во вторникот наутро и ги покани правосудните институции на Косово внимателно да го истражат инцидентот и да ги изведат одговорните пред лицето на правдата, пренесува Коха.нет.

„Изразуваме сочувство до семејството и пријателите на Оливер Ивановиќ. „Швајцарија го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија, со посредство на ЕУ и ги повикува сите страни да се придржуваат до дијалогот, што е во интерес на регионалната стабилност и безбедност“, се вели во реакцијата.


Тачи ја уверува Могерини: Ќе направиме се за да го расветлиме убиството на Ивановиќ

[16: 57] - Претседателот на Косово, Хашим Тачи, ја увери високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Федерика Могерини, дека одговорните институции на Косово ќе направат се што е можно за да го расветлат убиството на косовскиот претседател. што е можно.Граѓанска иницијатива „Слобода, демократија, правда“ на северот од државата, Оливер Ивановиќ.

Во телефонски разговор со високиот претставник на ЕУ, Тачи рекол дека Косово е посветено на продолжување на дијалогот и напорите за целосна нормализација со Србија, соопштуваат од Канцеларијата за информирање на претседателот.

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Федерика Могерини, во текот на денот ги повикала претседателот на Косово и претседателот на Србија, по убиството на Ивановиќ на северот на Косово.

Веднаш по убиството, претседателот Тачи ги покани органите на редот што поскоро да ги расветлат околностите на неговото убиство и да ги изведат сторителите пред лицето на правдата.

Тој упати апел до граѓаните од сите заедници на северот на земјата да соработуваат со органите на правдата за што побрзо објаснување на ова убиство.


Тахири го осудува обидот за атентат врз Ивановиќ

[16: 01] - Министерот за правда Абелард Тахири го осудува обидот за атентат по кој загина политичарот од косовските Срби, Оливер Ивановиќ.

Ова е целосната изјава на министерот Тахири:

Ништо не може да го оправда насилството и криминалните дејствија, без разлика на кого и против кого се манифестираат. Чинот на убиството на српскиот политичар од Косово, г. Оливер Ивановиќ е апсолутно неприфатливо и неподносливо за нашето општество, затоа ваквите постапки заслужуваат итен одговор.

Сите одговорни институции кои обезбедуваат ред и закон мора да дејствуваат и да бидат бескомпромисни во расветлувањето на околностите на настанот и одговорните за овој чин мора да се соочат со правдата. Затоа, побарав од надлежните органи, во согласност со нивните законски овластувања и обврски, што е можно поскоро да спроведат сеопфатни истраги за овој страшен чин, со цел овој случај што поскоро да излезе на виделина и одговорните сторителите ја добиваат заслужената казна според важечките закони во Република Косово.

Исто така, ги молам граѓаните кои имаат информации да соработуваат со органите на редот и редот за да се расветли овој случај и одговорните виновници да ја добијат заслужената казна.

Изразувајќи сочувство до семејството на починатиот, ги замолувам граѓаните денешниот напад во никој случај да не влијае на духот на мултиетничкиот соживот во Република Косово.


СЛС: Убиството на Ивановиќ голема загуба за Србите на Косово

Српската независна либерална партија (СЛС) бара од одговорните локални и меѓународни институции што поскоро да го расветлат случајот со убиството на Оливер Ивановиќ, велејќи дека неговото убиство е голема загуба за Србите на Косово.

Сликата

изразува искрено сочувство до семејството Ивановиќ, а во оваа прилика сака да го одбележи тешкиот напад врз претставниците на оваа партија на 16 јануари 2014 година во Северна Митровица, каде што беше убиен и Димитрие Јаничиевиќ, претседател на општинскиот комитет на СЛС. како обид за атентат врз Петар Милетиќ, генерален секретар на СЛС.

Ова се сè уште необјаснети случаи“, се вели во реакцијата на СЛС.


Шолтес: Вистинскиот одговор на убиството на Ивановиќ е дијалогот

Известувачот за Косово во Европскиот парламент, Игор Шолтес, го изрази својот ужас од убиството на српскиот политичар во северниот дел на Митровица, Оливер Ивановиќ.

„Најостро го осудувам убиството, кое фрла црн облак над владеењето на правото и дијалогот. Ги повикувам сите надлежни институции да направат се што е во нивна моќ сторителите на делото да се изведат пред лицето на правдата“, вели Шолтес, пренесува Коха.нет.

Сликата

Тој, исто така, изрази длабоко сочувство до семејството на жртвата.

„Овој страшен чин не смее да поттикне одмазда и насилство, што може да ја загрози безбедноста и стабилноста во регионот. Вистинскиот одговор е дијалог, разговори и владеење на правото“, додаде тој.


Мисијата на ОБСЕ на Косово го осудува убиството на Ивановиќ

Шефот на Мисијата на ОБСЕ на Косово (Организација за безбедност и соработка во Европа), амбасадорот Јан Браату изјави дека е шокиран и длабоко тажен од веста за убиството на српскиот политичар, Оливер Ивановиќ, на северот на Митровица.

„Тој е еден од најистакнатите претставници на косовските Срби речиси две децении. Тој покажа неуморна посветеност за доброто на својата заедница и беше почитуван соговорник во Косово“, рече Браату.

Според него, убиството на Ивановиќ предизвикува „длабока вознемиреност“.

Ивановиќ почина утрово, откако беше застрелан пред неговата канцеларија во северниот дел на Митровица.


Ивановиќ може да биде погребан во Белград

Оливер Ивановиќ најверојатно ќе биде погребан во Белград, на барање на членовите на неговото семејство, јавува Танјуг, повикувајќи се на извори блиски до семејството.

Телото на убиениот Ивановиќ ќе му биде предадено на семејството по обдукцијата која денеска ќе биде извршена во Клиничкиот болнички центар во Северна Митровица, јавува КП.

Сликата

„На обдукцијата ќе присуствуваат претставници на ЕУЛЕКС и претставници на Институтот за судска медицина од Приштина“, најави директорот на болницата, Милан Ивановиќ.


ЛДК бара граѓанска соработка за расветлување на убиството на Ивановиќ

Демократската лига на Косово со загриженост ја прими веста за убиството на Оливер Ивановиќ утрово во Северна Митровица.

Во соопштението до медиумите се наведува дека Демократската лига на Косово бара од одговорните органи да ги преземат сите активности за расветлување на овој случај.

Сликата

ЛДК бара и од граѓаните од овој дел да соработуваат со надлежните безбедносни и правосудни органи со цел сторителите на ова кривично дело да бидат откриени, изведени пред лицето на правдата и да ја добијат заслужената казна, се наведува во коминикето.


Пацоли: Убиството на Ивановиќ, спротивно на нашите напори за воспоставување ред и закон

Вицепремиерот на Косово, воедно и министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, реагираше на убиството на српскиот политичар на северот на Косово, Оливер Ивановиќ.

Пацоли најостро го осуди овој случај.

„Тажниот чин на убиство и насилство како алатка е во спротивност со нашите напори за воспоставување ред и владеење на правото на целата територија на Република Косово“, рече Пацоли во својата реакција.

Сликата

Тој ги покани институциите одговорни за владеење на правото на Косово и сите граѓани на Република Косово да соработуваат за што побрзо решавање на овој случај и да ги изведат сторителите на ова кривично дело пред лицето на правдата.


Рама го нарекува убиството на Ивановиќ чин кој поттикнува омраза и тензии

Премиерот на Албанија, Еди Рама, убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ го нарече дело што поттикнува омраза и тензии.

Рама на Фејсбук напиша дека напорите за дијалог и мир не треба да се прекинат, туку да се продлабочат.

„Длабоко жалење за трагедијата на Оливер Ивановиќ, злонамерен чин кој поттикнува омраза и тензии. Напорите за дијалог и мир не смеат да запрат! Треба да се продлабочат“, напиша тој.


Сефај: Министерството за внатрешни работи се залага за расчистување на убиството на Ивановиќ

Сликата

Министерот за внатрешни работи Фламур Сефај го осуди убиството на Оливер Ивановиќ, пред седиштето на неговата партија во северниот дел на Митровица.

Сефај рече дека министерството што тој го предводи е посветено што поскоро да го расветли овој случај и да ги изведе актерите пред органите на правдата.

„Жалам за убиството на Оливер Иванивоиќ и изразувам длабоко сочувство до неговото семејство. Ги повикувам сите граѓани да соработуваат со органите на прогонот во расветлувањето на случајот, ваквите дела не му помагаат на нашето општество во напорите за владеење на редот и законот. Ги повикувам граѓаните на Косово да останат смирени и да ги чекаат резултатите од истрагите од одговорните институции. Министерството за внатрешни работи и неговите институции остануваат посветени на што поскоро расветлување на овој случај и изведување на актерите пред органите на правдата“, се вели во соопштението на МВР.

По овој случај, Сефај на средба го примил градоначалникот на Јужна Митровица, Агим Бахтири. За време на средбата, двајцата контактирале со заменик министерот за внатрешни работи, Милан Радојевиќ, кој се наоѓа на северот на земјата. Тие го контактирале и Горан Ракиќ, градоначалник на Северна Митровица. 


Вучиќ „нареди“ Косово: Немојте да мислите дека по убиството на Ивановиќ можете да ги ставите војниците на север

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин за српската држава.

Тој рече дека доколку косовската полиција и ЕУЛЕКС не ги спроведат истрагите, самата српска држава ќе ги спроведе истрагите за да ја покаже „неспособноста“ на одговорните институции на Косово.

„Истрагите ќе ги направат косовската полиција и ЕУЛЕКС, а ако не си ја завршат работата, ние самите ќе си спроведеме истрага за да покажеме колку се некомпетентни“, рече Вучиќ, пренесува КТВ.

„Им велам на Приштина и на меѓународната заедница, немојте да мислите дека ова ви дозволува да распоредите војници на север, јас никогаш не го дозволувам тоа“, додаде тој на прес-конференцијата по состанокот со Советот за безбедност на Србија.


Британска амбасада: Убиството на Ивановиќ да се открие што е можно поскоро - јавните личности да работат без страв

Амбасадата на Велика Британија во Приштина реагираше во врска со убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ.

Оваа амбасада ги повика одговорните безбедносни институции детално да го истражат овој случај и што поскоро да ги изведат сторителите на ова дело пред лицето на правдата.

„Длабоко сме загрижени за убиството на Оливер Ивановиќ. Нашето сочувство и сочувство до неговото семејство и пријателите. Како и за секое убиство, ја повикуваме косовската полиција и другите институции на владеењето на правото детално да го истражат овој инцидент и што е можно поскоро да ги изведат одговорните пред лицето на правдата“, соопштија од Амбасадата, пренесува Коха.нет.

Амбасадата, исто така, рече дека политичарите и другите јавни личности треба да дејствуваат без страв од насилство.

„Од особена важност е политичарите и оние во јавниот живот да дејствуваат без страв од насилство. Се придружуваме на повиците за смиреност и бараме од сите да соработуваат со полицијата за да се изведат одговорните пред лицето на правдата“, се заклучува во коминикето на британската амбасада.


Могерини телефонски разговара со Тачи и Вучиќ по убиството на Ивановиќ, повикува на смиреност и воздржаност

Високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини по убиството на Оливер Ивановиќ телефонски разговараше со претседателот на Косово, Хашим Тачи и со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Преку соопштение за медиумите, Канцеларијата за информирање на Могерини соопшти дека во овие телефонски разговори, првиот човек на ЕУ остро го осудил убиството и изразил сочувство до неговото семејство и пријателите.

„Таа ги подвлече очекувањата дека надлежните органи на владеењето на правото на Косово нема да штедат напори да ги пронајдат сторителите на делото и без одлагање да ги изведат пред лицето на правдата. Европската мисија за владеење на правото ЕУЛЕКС ќе ја поддржи власта во согласност со нејзиниот мандат“, се вели во коминикето, пренесува Коха.нет.

Високиот претставник, исто така, ги повика сите страни да бидат смирени и воздржани и да дозволат владеењето на правото и правдата да ја завршат својата работа.


Весели го осудува убиството на Ивановиќ, бара што поскоро да се расветли случајот

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели, го осудува убиството на претседавачот на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, како и на поранешниот пратеник во Собранието на Косово, Оливер Ивановиќ.

Спикерот Весели, како што се наведува во соопштението на Собранието на Косово, „верува дека органите на правдата ќе ги преземат сите неопходни законски мерки за што поскоро да се реши овој сериозен случај и сторителите на делото да бидат изведени пред лицето на правдата. .


Делави: Брзо и професионално истражете го убиството на Ивановиќ

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави утринава на најсилен можен начин го осуди „насилното убиство на Оливер Ивановиќ“ и изрази длабоко сочувство од амбасадата до неговото семејство.

„Ги повикувам сите правосудни институции на Косово - особено сега кога се интегрирани полицијата, обвинителството и судовите - брзо и професионално да го истражат овој инцидент и да ги изведат сторителите пред лицето на правдата. Ги повикуваме сите страни да избегнуваат опасна реторика и да останат смирени во овој чувствителен момент и повторно да се обврзат да продолжат да работат во насока на нормализација на односите и подобрување на животот на граѓаните на Косово и Србија“, нареди Делави.


Би-Би-Си: Белградските лидери се обидуваат да ги обвинат Албанците за убиството на Ивановиќ

Дописникот на Би-Би-Си од Белград, Дејан Алексијевиќ во директна репортажа изјави дека убиството на Ивановиќ може да биде поврзано со мафијата.

„Изгледа како типично мафијашко убиство. Ивановиќ имаше многу непријатели. Тој беше контроверзна личност“, рече тој, пренесува Коха.нет.

Понатаму, Алексијевиќ истакна дека официјален Белград се обидува да ги обвини Албанците за ова убиство.

„Лидерите на Белград се обидуваат да ги обвинат Албанците, но добро е познато дека северот на Косово е 100% контролиран од Србите“, нагласи тој при директното известување за убиството на српскиот политичар во северниот дел на Митровица. Оливер Ивановиќ.


Изгоре автомобилот на Вјет Ивановиќ

Минатото лето автомобилот на Ивановиќ беше запален во Митровица.

Официјално беше констатирано дека пожарот бил намерен, додека е окарактеризиран како подметнување пожар со општа опасност, пренесува Коха.нет.

Ивановиќ имаше изјавено дека нема непријатели и дека не се занимава со незаконски работи, но има политички партии кои не се истомисленици, затоа градските власти (се работи за северниот дел на Митровица) треба да се оградат од серијата инциденти.


Убиството на Ивановиќ, полицијата со строги контроли во Берњак и Јариње

Косовската полиција детално ги проверува автомобилите во Берњак и Јариње, двете гранични точки меѓу Косово и Србија на северот на земјата.

Според Kallxo.com, се вршат строги проверки откако денеска на северот на земјата во близина на седиштето на неговата партија беше убиен српскиот политичар Оливер Ивановиќ.


Автомобилот за кој постои сомневање дека бил користен во атентатот на Ивановиќ

Оливер Ивановиќ е убиен утрово, како што информираат од Полицијата, од автомобил во движење.

Тој не можел да ги преживее раните и според лекарите починал на местото на настанот, пренесува КосоваПрес.

Првиот што го затекнал како лежи на земја пред седиштето на неговата партија бил соседот кој излегол да купи леб во продавницата.

После тоа, во населбата Доктори изгорено е пронајдено автомобил „опел астра“, за кој постои сомневање дека го користеле атентаторите на Ивановиќ.

Сликата

Танин шокиран од убиството на Ивановиќ

Специјалниот претставник на генералниот секретар и шеф на УНМИК, Захир Танин, е шокиран од убиството на Оливер Ивановиќ – лидер на граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“ утрово во близина на неговата канцеларија во Северна Митровица и остро го осудува овој чин.

Тој верува дека истражните органи ќе работат брзо и ефикасно, обезбедувајќи дека сите меѓународни агенции на терен се подготвени да ги поддржат властите на кој било начин што може да помогне во брзото апсење на одговорните за ова злосторство.

„Изразувам искрено сочувство и сочувство на целиот ОН, семејството и пријателите на г-дин Ивановиќ“, рече Танин.


Тачи бара што поскоро да се расветли убиството на Ивановиќ

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, го осуди убиството на претседателот на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ.

Тачи побара од органите на редот што поскоро да ги расветлат околностите на неговото убиство и да ги изведат убијците пред лицето на правдата.

Исто така, Тачи упати апел до граѓаните од сите заедници на северот да соработуваат со органите на правдата за што побрзо расветлување на ова убиство.


Ѓуриќ: Убиството на Ивановиќ, криминален и терористички чин

Шефот на Канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Марко Ѓуриќ, убиството на српскиот политичар го нарече „терористички криминален чин“ чија цел е да го доведе нестабилниот регион во хаос.

Ѓуриќ рече дека „кој и да стои зад овој напад... било да е тоа Србин, Албанец или други криминалци, мора да биде казнет“.

Сликата

Тој додаде дека раниот напад во вторникот врз Оливер Ивановиќ во Митровица „е обид да се воведат Србите во хаос, да се турне Србија во хаос“.


Владата на Косово бара расветлување на случајот со убиството на Ивановиќ

Владата на Република Косово најостро го осуди чинот на убиство со огнено оружје на српскиот политичар од Косово, Оливер Ивановиќ, пред седиштето на неговата партија во северниот дел на Митровица.

Владата на Република Косово оценува дека чинот на убиството на Оливер Ивановиќ им пркоси на владеењето на правото и на секој обид за воспоставување ред на целата територија на Косово.

Насилството е неприфатливо без разлика од кого доаѓа и кон кого е насочено“, се вели во реакцијата на Владата.

Владата ги повикува сите граѓани на соработка со органите на прогонот во расветлувањето на случајот и истовремено бара од безбедносните механизми да ги фатат сторителите на кривичното дело и да ги изведат пред лицето на правдата.


Адвокатот на Ивановиќ: Лекарите констатирале смрт во 9:30 часот

Адвокатот на сега починатиот српски политички лидер Оливер Ивановиќ потврди дека починал во 9 часот и 30 минути.

За жал, посакувам да не е вистина, но лекарите констатираа смрт во 9 часот и 30 минути, изјави телефонски за Асошиетед прес Небојша Влајиќ, адвокатот на Ивановиќ, пренесува Коха.нет. Тој додаде дека Ивановиќ добил пет рани по телото.

Се дознава дека непознати напаѓачи го застрелале Ивановиќ пред канцелариите на неговата партија Граѓанска иницијатива.

Од друга страна, Љубомир Пантовиќ, вториот адвокат на Оливер Ивановиќ, изјави дека засега нема сведоци за убиството на српскиот лидер.

Според Пантовиќ, истрагите веќе се започнати.

Тој рече дека Ивановиќ никогаш не помислил дека е во опасност и дека засега не се сомневаат во никого.


Обвинителството во Митровица ја потврдува смртта на Ивановиќ

Главниот обвинител на Обвинителството во Митровица, Шикури Сила, за КТВ потврди дека Ивановиќ не ги преживеал повредите.

Сликата

Тој рече дека во Ивановиќ било пукано од возило во движење.

Потсетуваме дека американскиот Стејт департмент пред неколку дена предупреди дека може да има терористички напади во северниот дел на Косово.

Сликата

Фото: Новости


Ивановиќ е убиен: во „Лекарскиот кварт“ пронајден опожарен автомобил, се сомневаат дека им припаѓал на атентаторите

Според извори на КП од Митровица, Ивановиќ починал и покрај напорите на лекарите да му го спасат животот.

Овие извори информираат дека во Лекарската населба лоцирана во северниот дел, пронајден е изгорен автомобил „опел астра“ за кој постои сомневање дека го користеле напаѓачите во случајот со атентатот на Оливер Ивановиќ.

Од полицијата не ја потврдуваат смртта на Ивановиќ, но велат дека се ќе се знае преку соопштение.

Сликата

Фото: Новости


Оливер Ивановиќ не ги преживеа повредите

Лидерот на Граѓанската иницијатива на СДП, Оливер Ивановиќ е повреден за време на престрелката синоќа во северниот дел на Митровица.

Според медиумите во Србија, тој не можел да ги преживее повредите и починал.

„Новости“ во Белград јавува дека непознати напаѓачи испукале 3 куршуми додека тој влегувал во просториите на својата партија.