KOHA.net

HRONIKA

Двајца уапсени за фрлање граната во ноември минатата година во Приштина

Полициска лента

ФОТО: Илустрација

19-годишник и 21-годишник се уапсени како осомничени за фрлање рачна бомба во ноември минатата година на улицата „Фахри Фазлиу“ во Приштина. 

Според соопштението на полицијата, тие се уапсени во вторникот и се осомничени за кривично дело „предизвикување општа опасност“. 

Случајот се случил на 22 година околу 2023 часот. Тогаш две лица во полиција пријавиле дека од експлозијата им е оштетен имотот. 

Сега уапсените со решението за притвор на осомничениот од државниот обвинител се вели дека биле испратени во притвор на 48 часа.

„Апсењето на осомничените; Ш. С., машко, 19 години, државјанин на Р.Косово, К.С., машко, 21 година, државјанин на Р. рамката на истражниот процес на овој случај. Додека полицијата работи на целосно расчистување на околностите на настанот, против осомничените по овластување на државниот обвинител е поведена истражна постапка за сторени кривични дела „предизвикување општа опасност“, од член 356, како и „држење во сопственост, контрола или неовластено држење оружје“, од член 366“, се вели во соопштението на полицијата.