KOHA.net

HRONIKA

Уапсен 28-годишен Албанец во Урошевац, осомничен е дека ограбил пет локали во текот на ноќта

Уапсен

Фото: Илустрација

Косовската полиција соопшти дека го уапсила Е.Д., државјанин на Албанија, при чинот на кражба во кафеана во Урошевац во раните утрински часови во саботата. Претходно во текот на ноќта, тој наводно извршил кражби во уште четири локали. Додека се сомничи за поранешни случаи. 

Според соопштението, полицијата во 03:55 часот добила информација дека на улица „Ѓон Сереќи“ едно лице насилно влегло во кафеана и се обидува да ја краде.

„Полициски екипи веднаш тргнале во правец на улицата „Ѓон Сереќи“ и успеале да го опколат просторот и кафеаната, додека на дело го привеле осомничениот Е.Д., маж, државјанин на Албанија, на возраст од 28 години и го спровеле до станицата на ул. полиција во Урошевац“, се наведува во соопштението.

Во 09:00 часот, некои граѓани пријавиле уште четири случаи на „тешки кражби“ во просториите, кои наводно ги извршил 28-годишникот на улиците „Енвер Топали“, „12 Ќершори“ и „Ѓон Сереќи“.

Тој е осомничен дека бил инволвиран и во неколку други случаи на „тешка кражба“ во Урошевац.

На осомничениот му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа.