ФИФА Евро 2024 KOHA.net

HRONIKA

Србија фатена со 107 килограми марихуана на Косово

Косовската полиција соопшти дека во неделата вечерта биле запленети 107 килограми наркотична супстанца од типот марихуана.

Според соопштението, на царинскиот терминал е сопрено камион со странски регистарски таблички, управуван од српски државјанин, М.П., ​​каде при преглед во двете цистерни со деривати биле пронајдени 101 пластична опаковка со марихуана.

Како доказ се одземени телефон, ГПС, дијаграм диск за тахограф, камион, 95 евра и 2.500 динари.

На осомничениот роден 1991 година му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа.

„Косовската полиција останува посветена на спречување и сузбивање на сите незаконски појави, особено со злоупотребувачите на наркотични супстанции“, се наведува во соопштението.