ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Инди

Автобуска несреќа во Кашмир, најмалку 21 загинат

Автобуска несреќа во Кашмир

Автобус со аџии се лизна и се преврте во длабока клисура на планински автопат во индиски Кашмир во четвртокот, при што загинаа најмалку 21 лице, соопштија властите. 

Здравствениот претставник Ахнур Салим Кан изјави дека во несреќата се повредени 35 патници, а некои од нив се во тешка состојба. Несреќата се случила во регионот Џаму каде автобусот паднал од височина од 150 метри. Причината за несреќата се истражува. 

Шефот на индискиот државен транспорт Раџиндер Синг рече дека автобусот превезувал аџии во храмот Шив Хори во областа Реаси во Џаму. 

Индија има некои од најголемите жртви поради сообраќајни несреќи.