KOHA.net

СВЕТОТ

Франција наскоро може да испрати воени обучувачи во Украина, велат дипломатите

Володимир Зеленски и Емануел Макрон

Володимир Зеленски и Емануел Макрон

Фото: Асошиетед прес

Франција наскоро може да испрати воени обучувачи во Украина, и покрај загриженоста на некои сојузници и критиките од Русија, и може да го објави тоа следната недела за време на престојот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во земјата, изјавија три дипломатски извори за Ројтерс.

Дипломатите рекоа дека Париз се надева дека ќе создаде и води коалиција на земји кои нудат таква помош за воените напори на Киев, иако некои од нејзините партнери од Европската унија стравуваат дека тоа ќе го направи поверојатен конфликт директно со Русија.

Според дипломатите кои разговарале за Ројтерс, Франција првично ќе испрати ограничен број на персонал за да ги надмине модалитетите на мисијата, пред да испрати стотици обучувачи.

Според дипломатите, обуката ќе биде насочена околу деминирањето, одржувањето на оперативната опрема и техничката експертиза за борбените авиони што ќе ги обезбеди Западот. 

Париз, исто така, ќе финансира, вооружува и обучува украинска моторизирана бригада. 

„Аранжманите се многу напредни и можеме да очекуваме нешто следната недела“, изјави еден од изворите.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да биде во Франција на 6 јуни за да ја одбележи 80-годишнината од Денот Д, кога сојузничките војници слетаа во Нормандија за да ги истераат нацистичките германски сили за време на Втората светска војна. Зеленски ден подоцна ќе разговара со францускиот претседател Емануел Макрон. 

Висок украински командант во понеделникот изјави дека потпишал документи со кои им овозможува на француските воени инструктори наскоро да ги посетат украинските центри за обука. 

Сепак, рускиот претседател Владимир Путин го прикажа присуството на редовната француска армија во Украина како чекор кон глобален конфликт.

Франција обучила околу 10,000 украински војници откако Русија ја започна својата инвазија во февруари 2022 година, но тоа го направи во ЕУ. Сепак, новата мисија нема да биде под покровителство на ЕУ или НАТО, велат дипломатите.