ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Кина ги прекина воените вежби околу Тајван

Кинески воени вежби

Кинески воени вежби

Фото: Асошиетед прес

Кина ги заврши дводневните воени игри околу Тајван, за време на кои организираше бомбашки напади и вежбаше качување на брод, вежби кои Тајван ги осуди како „еклатантна провокација“ во саботата. 

Кинескиот државен воен канал соопшти доцна во петокот дека вежбите завршиле, пренесува Ројтерс.

Кина, која тврди дека демократски управува со Тајван како нејзина територија, ги започна вежбите „Заеднички меч - 2024А“ три дена откако Лаи Чинг-те стана претседател на Тајван, човек кој Пекинг го нарекува „сепаратист“.

Официјалните претставници на Пекинг рекоа дека вежбите се „казна“ за инаугурацискиот говор на Лаи во понеделникот, во кој тој рече дека двете страни на тајванскиот теснец „не се зависни една од друга“, што Кина го смета за изјава дека и двете се одделни места.

Лаи постојано понуди разговори со Кина, но беше одбиен. Тој вели дека само народот на Тајван може да одлучи за својата иднина и ги отфрла тврдењата на Пекинг за суверенитет. 

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека забележало 62 кинески воени авиони и 27 поморски бродови во петокот, вклучително и 46 авиони кои ја преминале средната линија на Тајванскиот теснец, кој претходно служел како неофицијална бариера меѓу двете страни.

Кинески авиони, вклучувајќи напредни ловци Су-30 и бомбардери Х-6 со нуклеарни способни, го прелетаа теснецот, како и каналот Баши, кој го дели Тајван од Филипините, според Министерството.

Претседателскиот кабинет на Тајван во саботата соопшти дека воените потези на Кина го поткопале мирниот и стабилен статус кво во Тајванскиот теснец.