ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Уапсени 3 Германци осомничени дека се кинески шпиони

Германија - Кина, знамиња

Тројца германски државјани се уапсени под сомнение за шпионажа во корист на Кина и пренесување информации за технологија со можна воена употреба, пренесува агенцијата „АП“. Обвинителите соопштија дека тројцата германски државјани се обвинети дека дејствувале за кинеското разузнавање пред јуни 2022 година. Тие се осомничени и за кршење на германските закони за извоз со извоз на специјален ласер без дозвола. 

Еден од осомничените, идентификуван само како Томас Р. во согласност со германските закони за приватност, се тврди дека бил агент на вработен во кинеското Министерство за државна безбедност и и давал информации на Германија за „иновативни технологии за воена употреба“. За да го направи ова, рекоа обвинителите, тој ги користел Хервиг Ф. и Ина. Ф, брачен пар кој поседува компанија во Дизелдорф што се користела за контакт и работа со германски истражувачи, пишува Асошиетед прес. 

 Во меѓувреме, британската полиција во понеделникот обвини двајца мажи за шпионирање за Кина, вклучително и еден за кој беше пријавен дека работел како истражувач во британскиот парламент за истакнат пратеник од владејачката Конзервативна партија. Двајцата мажи, на возраст од 32 и 29 години, беа обвинети за давање штетни информации на Кина што го прекршуваат Законот за службени тајни и ќе се појават на суд во петок.