ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Сомнежи за корупција

„Ролексите“ го ставаат на ризик претседателството на Перу

Дина Болуарте

Претседателот кој е обвинет за корупција

Фото: Асошиетед прес

Перу има шест претседатели од 2018 година, додека актуелниот шеф на државата, Дина Болуарте, е во „политичка топла вода“ и се соочува со повици да поднесе оставка поради прашањата за потеклото на нејзината колекција на часовници Ролекс.

Болуарте е под истрага за нелегално збогатување, поради поседување на луксузни часовници, без да обезбеди докази како ги купил. Десетици полицајци и обвинители упаднаа во нејзиниот дом и канцеларија за време на Велигденскиот викенд барајќи докази за случајот, објави Ројтерс.

Болуарте, која ја презеде власта во 2022 година, откако нејзиниот претходник беше отповикан поради незаконски обид да го затвори Конгресот, го виде почетокот на нејзиниот мандат обележан со протести и штрајкови кои оставија десетици мртви.

И покрај широко распространетите повици таа да поднесе оставка или да продолжи со изборите, Болуарте преживеа, но сега се соочува со обновени повици да поднесе оставка поради скандалот.

Во телевизиското обраќање до нацијата, Болуарте ја нарече рацијата „навредлива“, велејќи дека ќе го отслужи својот мандат до 2026 година. Конгресот веќе ги презеде првичните чекори за отповикување на Болуарте.

Што е скандалот Ролекс?

Во март, популарното политичко шоу на Јутјуб „La Encerrona“ прегледа илјадници фотографии на Болуарте и откри дека таа носи голем број Rolex часовници, вредни меѓу 14,000 и 25,000 долари.

На 18 март, обвинителството на Перу објави „прелиминарна постапка“ против Болуартес за наводно „незаконско збогатување“ и непријавување на сопственоста на скапите часовници Ролекс во документите.

Што се случи за време на рацијата?

Десетици обвинители и полицајци пристигнаа во куќата на Болуарте околу полноќ на Велики петок за да извршат налог за претрес.

Обвинителите рекоа дека ги побарале часовниците од Болуарте, но тие не биле предадени и рацијата произвела „елементи од интерес“ за истрагата.

Локалните медиуми објавија документи од рацијата на кои се гледа најмалку еден часовник Rolex, модел Datejust 36, со датум на купување на 8 јули 2023 година. Сличен модел на веб-страницата на Rolex чини најмалку 14,800 долари.

Според извештаите на локалните медиуми, во владината палата биле пронајдени осум часовници со пониска цена од други марки. 

Платата на Болуарте како претседател е околу 4,200 долари, а трошоците и домувањето ги плаќа државата.

Што ќе се случи следно?

Одбраната на Болуарте побара од обвинителката да го одложи сведочењето на претседателот, но сега бара таа да даде изјава во петок, на 5 април, поради „политичките турбуленции“ што ги предизвикува случајот.

Главно левичарските опозициски пратеници во понеделникот поднесоа предлог во Конгресот да започне отповикување на Болуарте поради „трајна морална неспособност“. Само 26 од 130 пратеници се потребни за иницирање на процесот, потребни се 52 гласа за да се расправа за импичмент во Конгресот, а 87 се потребни за импичмент.

Болуарте веќе преживеа два обиди да започне постапка за импичмент. И двајцата не успеаја бидејќи не успеаја да добијат 52 гласа за да продолжат. Се смета дека импичментот е малку веројатен бидејќи десничарските пратеници имаат мнозинство во Конгресот и го поддржуваат Болуартен.

Шест министри на Болуарте, вклучително и министерот за внатрешни работи, во понеделникот поднесоа оставки поради скандалот.

Густаво Адрианзен, кој ја презеде функцијата премиер во март, Конгресот мора да го потврди во среда, а доколку не му се гласа за доверба, целиот кабинет на Болуарте мора да поднесе оставка.

Што се случи со другите претседатели на Перу? 

Политиката на Перу е многу поларизирана, а Уставот дозволува отповикување на претседателите поради „морална неспособност“, субјективна мерка што се користеше за отповикување на некои поранешни лидери.

Речиси сите високи функционери или поранешни перуански претседатели биле под истрага од обвинители или вклучени во случаи на корупција во последните три децении.

Откако беше избран во 2016 година, Педро Пабло Кучински поднесе оставка пред можна пресуда, откако беше отповикан во 2018 година по корупциски скандал. Неговиот потпретседател, Мартин Вискара, тогаш ја презеде функцијата, но исто така беше обвинет за „трајна морална неспособност“ поради обвинувања за корупција во 2020 година.

После тоа, Мануел Мерино беше претседател само пет дена, поднесувајќи оставка по два смртни случаи во протестите во Лима. Франциско Сагасти потоа ја презеде власта една година додека левичарот Педро Кастиљо не беше избран во 2021 година.

Кастиљо беше обвинет во декември за обид да го затвори Конгресот. Кастиљо сега е затворен во истиот затвор како и другиот поранешен претседател, Алехандро Толедо. Тие го делат затворот со поранешниот претседател Алберто Фуџимори, кој беше ослободен минатиот декември по помилувањето.