ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Полицијата во Белгија уапси 4 лица, осомничени дека планирале напад во Брисел

Полицијата во Белгија уапсила четири лица осомничени дека планирале напад на концертната сала во Брисел, соопшти во понеделникот федералното обвинителство, пренесува агенцијата „АП“.

Уапсениот возрасен е обвинет за „учество во активности на терористичка група“ со намера да изврши напад, соопшти обвинителството.

Уапсени се и тројца малолетници.

„Според првичните истраги, се чини дека концертната сала во Брисел била специфична цел, додека нападот бил планиран за неколку недели“, соопшти канцеларијата.

Белгија во последните години беше потресена од екстремистички напади. Последниот напад се случи во октомври, кога двајца шведски фудбалски навивачи беа убиени во Брисел.

Судот минатата година прогласи шест лица за виновни за терористичко убиство за нападите на аеродромот и метрото во Брисел во кои во 32 година беа убиени 2016 лица.

Меѓу осудените за неговата улога во нападот во 2016 година беше Салах Абдеслам, кој отслужува доживотна затворска казна во Франција за неговата улога во нападите што ги погодија париските кафулиња, концертната сала Батаклан и националниот стадион во Париз, фудбалот во 2015 година.

Нападите во Париз и Брисел беа поврзани со истата мрежа на ИД.