ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Преговорите за прекин на огнот меѓу Хамас и Израел се на добар пат, велат официјални лица

Се чини дека разговорите за постигнување прекин на огнот во војната меѓу Хамас и Израел во Газа се на добар пат, со договор пред Рамазан.

Надежите за прекин на огнот се големи и по инцидентот во четвртокот, во кој стотици луѓе загинаа, а стотици други беа повредени додека чекаа помош во Газа.

Американските власти во петокот рекоа дека нема индикации дека дискусиите биле погодени од последниот инцидент, иако тие рекоа дека многу зависи од очекуваниот одговор на Хамас дека преговорите би можеле да бидат засегнати од убиството на палестинските граѓани.

Набргу по смртта на десетици палестински цивили во Газа во четвртокот, американските власти рекоа дека хаотичните сцени повикуваат на зголемена итност во разговорите за заложници и прекин на огнот.

Претседателот Џо Бајден повика на „итен прекин на огнот“ во петокот попладне.

„Се обидуваме да постигнеме договор меѓу Израел и Хамас за враќање на заложниците и итен прекин на огнот во Газа најмалку во следните шест недели и да овозможиме зголемена помош за Појасот Газа“, рече Бајден за време на состанокот. со италијанскиот премиер Џорџија Мелони во Вашингтон.

Висок официјален претставник на администрацијата претходно во петокот рече дека САД сè уште се обидуваат да постигнат договор до Рамазан - сега само околу една недела.

Оние кои се вклучени во дискусиите рекоа дека договорот најверојатно ќе биде спроведен во повеќе фази и штом ќе се постигне првичен договор, тоа може да доведе до прекин на огнот кој ќе трае до шест недели со група израелски заложници - вклучително и жени - ослободени. , постари и болни заложници - во замена за помал број палестински затвореници отколку што првично бараше Хамас.

За време на прекинот на огнот, ќе се водат преговори за почувствителни теми како што се ослободување на израелските војници кои се држат како заложници, палестински затвореници кои отслужуваат подолги казни, повлекување на израелските сили и постигнување траен крај на војната.