KOHA.net

СВЕТОТ

ЕП усвои резолуција против руската политичка репресија и смртта на Навални

Европскиот парламент во четвртокот ја одобри резолуцијата против политичката репресија во Русија и смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

Резолуцијата беше одобрена со 506 гласа за, девет против и 32 воздржани.

Европските пратеници разговараа за прашања како што е потребата од акција на ЕУ за поддршка на политичките затвореници и угнетеното граѓанско општество во Русија, како и потребата од поддршка од ЕУ за Украина, две години по почетокот на војната таму, објави АП.

Вдовицата на Навални, Јулија Навалнаја, во средата се обрати пред Европскиот парламент и побара од 27-члениот блок да му се спротивстави на рускиот претседател Владимир Путин.

Најпопуларниот руски опозициски лидер Алексеј Навални ненадејно почина во затворска колонија претходно овој месец додека отслужуваше 19-годишна затворска казна под обвинение за екстремизам. Погребот на Навални е закажан за в петок.