ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Пожар во зграда во Кина, 15 загинати и над 40 повредени

Петнаесет лица загинаа, а повеќе од 40 други се повредени откако избувна пожар во станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните власти.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат пламен и црн чад како проголтуваат неколку ката од зграда во градот Нанџинг, јави Би-Би-Си.

Официјални лица изјавија дека пожарот избувнал на првиот кат од зградата, каде што се чувале електрични велосипеди. Но, конкретната причина за пожарот остана под истрага.

Зградата се наоѓа во областа Јухутаи во Нанџинг, град со повеќе од осум милиони жители кој се наоѓа на околу 260 километри северозападно од Шангај.

За гаснење на пожарот испратени се 25 противпожарни возила и 130 пожарникари.

Од 44 повредени лица испратени на лекување во болница, едно е во критична состојба, а друго е тешко повредено, соопштија властите.

На прес-конференција, градоначалникот на Нанџинг, Чен Жичанг, изрази сочувство и извинување до семејствата на жртвите.