ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Се урна рудник за злато во Венецуела, 14 загинати

Во уривањето на нелегално отворен рудник за злато во централна Венецуела загинаа најмалку 14 лица, а неколку други беа повредени, соопштија во средата државните власти, додека други официјални лица известија дека голем број, неодреден број луѓе, можеби биле заробени.

Гувернерот на државата Боливар, Анхел Маркано, изјави за новинарите дека досега се извадени 14 тела и дека се знае дека најмалку 11 лица се повредени, пренесе АП.

„Продолжуваме со спасувачката работа“, рече тој, додека роднините побараа брза акција за спасување.

Несреќата се случила во општината Ангостура во вторникот, кога се урнал ѕид во рудникот познат како Була Лока, до кој може да се стигне само со патување со брод од неколку часа.